fbpx

Sidebar

Пятница, 08 марта 2024 12:56

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich

Written by

Akademia Marynarki Wojennej wraz z Saab Kockums AB byli gospodarzami drugiej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich. Jest to kontynuacja rozpoczętej w 2019 roku współpracy mającej na celu utworzenie platformy wymiany doświadczeń w zakresie badań i technologii morskich, a także przedstawicielami przemysłu morskiego, instytucji publicznych oraz sił zbrojnych, na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy w dziedzinie przyszłych technologii morskich między polskimi i szwedzkimi naukowcami, badaczami, ekspertami.

 

Forum rozpoczęło się od nakreślenia strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Regionie. Przedstawiciele sił zbrojnych podzielili się uwagami na temat wspólnych wysiłków niezbędnych do zapewnienia pełnej interoperacyjności i wymiany informacji pomiędzy uczestnikami operacji prowadzonych na morskim teatrze działań. Tematyka wydarzenia obejmowała analizę kierunków rozwoju techniki morskiej w Polsce i Szwecji, a w tym przede wszystkim krytyczne zdolności i nowe technologie, niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony krytycznej infrastruktury podwodnej oraz ekosystemu Morza Bałtyckiego.

 

Uczestników spotkania powitał rektor-komendant AMW, kondradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli Fundacji Kazimierza Pułaskiego, dr. hab. Katarzyną Pisarską i dr. Tomaszem Smurą, na temat strategicznej roli regionu Morza Bałtyckiego w nowym kontekście geopolitycznym. Swoje wystąpienie miał również dowódca Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, który omówił wyzwania na Morzu Bałtyckim z perspektywy Marynarki Wojennej. Organizatorzy konferencji przygotowali również panel dyskusyjny poświęcony znaczeniu współpracy dwustronnej i regionalnej pomiędzy przemysłem, marynarką wojenną i środowiskiem akademickim dla zapewnienia pełnej interoperacyjności w regionie Bałtyku.

O wykorzystaniu nowych technologii w działaniach morskich mówił Anders Otterstedt, inżynier systemów w Saab Kockums. Wskazywał przy tym, jak rozwiązaniami w zakresie rozpoznania wywiadowczego (Intelligence Surveillance Reconnaissance, ISR) pod wodą można wspierać nawodne siły morskie. Z kolei kmdr Bartłomiej Pączek, dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW omówił wyzwania dotyczące ochrony infrastruktury krytycznej.

 

Podstawowym efektem dzisiejszego forum będzie ujednolicenie poglądów na to, jak spojrzeć na rosnący poziom zagrożenia na Bałtyku i jak technologicznie przygotować się do nowych wyzwań stojących przed NATO. W kontekście zagrożeń najbliższych trzech, ośmiu lat, jak się wskazuje, Europa musi być gotowa do większego zaangażowania w obronność regionu. Polsce zależy na utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego i niezakłóconych dostaw gazu, chociażby z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe. Dlatego skupiamy się też na dyskusjach, jak wykorzystać dostępne nowe technologie, przede wszystkim technologie bezzałogowe, do stworzenia sieci monitorowania zagrożeń i reagowania na nie, w przypadku, jeżeli takie na Bałtyku miałyby się zmaterializować - powiedział kmdr Barłomiej Pączek.

Wśród innych zagadnień wskazano także działania innych formacji morskich, jak choćby Morskiego Oddziału Straży Granicznej, o czym mówił kadm SG rez. dr Piotr Stocki, były komendant tej formacji, a obecnie wykładowca w AMW. Z kolei aspekt działań komercyjnej działalności podwodnej wiążącej się z ochroną krytycznej infrastruktury podwodnej i idących za tym perspektyw branży morskiej omówił  Håkan Ekström, dyrektor ds. rozwoju biznesu i strategii w Saab.

Forum adresowane było do przedstawicieli Sił Zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem Marynarki Wojennej, pracowników naukowych oraz studentów i doktorantów zaangażowanych w projekty badawczo-rozwojowe, przedstawicieli ośrodków badawczo-rozwojowych, jak również inżynierów, managerów ds. technologii, badań i rozwoju oraz innowacji spółek przemysłu stoczniowego i morskiego.

 

W ramach tegorocznego Forum, które odbyło się 7 marca w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej, miały miejsce prelekcje studentów AMW w ramach konkursu na projekt naukowy, badawczy lub rozwojowy dla studentów Akademii Marynarki Wojennej, który mamy nadzieję, na stałe wpisze się w program tego wydarzenia. Celem konkursu jest promowanie oraz rozpowszechnianie zagadnień związanych z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i technicznymi , które mają zastosowanie w Marynarce Wojennej, służącymi zapewnieniu przewagi informacyjnej  i zwiększenia świadomości sytuacyjnej w operacjach morskich, zastosowań sztucznej inteligencji i autonomii, jak również rozwiązań służących zapewnieniu bezpieczeństwa morskiej infrastruktury krytycznej regionu Morza Bałtyckiego, a także zwiększenie wiedzy w tym zakresie.

 

Fot. E.Miłosz, A.Popławski

 

Media:

https://gdansk.tvp.pl/76319355/07032024-1830

https://gdynia.naszemiasto.pl/tag/polsko-szwedzkie-forum-technologii-morskich

https://dziennikbaltycki.pl/trwa-zaciesnianie-sojuszu-polskoszwedzkiego-w-murach-akademii-marynarki-wojennej-tocza-sie-dyskusje-o-wspolpracy-obydwu-panstw/ar/c3-18365891

https://www.gospodarkamorska.pl/ii-polsko-szwedzkie-forum-technologii-morskich-wyrazem-baltyckiego-partnerstwa-76850

 

Galeria: https://amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/5111-2nd-polish-swedish-naval-technology-forum-7-03-2024