fbpx

Sidebar

Вторник, 06 февраля 2024 19:54

Zimowy rejs szkoleniowy podchorążych na ORP Wodnik

Written by

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej odbywają praktykę morską.

 

Trasa rejsu obejmuje basen Morza Bałtyckiego: Gdynia – cieśnina Sund – cieśnina Kattegat – cieśnina Wielki Bełt – Świnoujście – wyspa Gotlandia – Gdynia. W okrętowej praktyce nawigacyjnej uczestniczy 30 podchorążych V roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 15 podchorążych w okrętowej praktyce oficerskiej  V roku Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego.

 

W ramach praktyki, przyszli oficerowie odbędą m.in. szkolenie wachtowe i pozawachtowe z uwzględnieniem ujętych w programie praktyk przedmiotów: automatyzacja nawigacji, nawigacja, astronawigacja, podstawy radiolokacji, urządzenia nawigacyjne, manewrowanie jednostką pływającą, zarządzanie statkiem, łączność morska, dowodzenie działem pokładowym. Ponadto celem praktyki jest zapoznanie słuchaczy z eksploatacją urządzeń napędu głównego, nauczenie słuchaczy praktycznego dowodzenia obsadą działu elektromechanicznego oraz pełnienia wachty na stanowisku dowodzenia  działem elektromechanicznym. Również praktyczne dowodzenie obsadą stanowisk uzbrojenia na okręcie oraz zapoznanie słuchaczy z dokumentacją szkoleniową, materiałową i eksploatacyjną działu elektromechanicznego.

 

Nad prawidłowym procesem szkolenia na pokładzie okrętu czuwać będzie kadra dydaktyczna Uczelni.  To już jedna z ostatnich okazji do zdobycia dodatkowej wiedzy oraz obycia z okrętem jeszcze przed promocją oficerską. Rejs pozwoli im na podtrzymanie umiejętności jakie powinien posiadać oficer wachtowy. Będzie to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie i odświeżyć wiedzę jaką zdobyli na zajęciach, a także na poprzednich praktykach. Okręt do macierzystego portu powróci w piątek 16 lutego.

 

Okręt szkolny ORP Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Przez wszystkie lata służby na jego pokładzie szkoliły się tysiące absolwentów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Okręt zapisał się także w misjach międzynarodowych. Brał czynny udział w operacji „Pustynna burza”, pełniąc rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. W 2018 roku ORP Wodnik odbył rejs szkolny na Morze Śródziemne oraz do Kuwejtu, po raz pierwszy w historii na pokładzie z podchorążymi z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu, którzy studiowali w AMW.

 

Fot. D.Przybysz, B.Rutkiewicz, R.Maślak

Galeria: https://amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/5083-zimowy-rejs-szkoleniowy-podchorazych-na-orp-wodnik-5-02-2024