fbpx
Wydrukuj tę stronę
piątek, 09 09 2022 12:41

Uroczyste wręczenie broni

Napisał

9 września br. na placu apelowym Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. admirała floty Józefa UNRUGA w Ustce

odbyła się uroczysta zbiórka kandydatów na żołnierzy zawodowych.

 

Po pięciu dniach szkolenia, Rektor-Komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wręczył wyróżniającym się podchorążym broń. To ważne wydarzenie w życiu młodych ludzi, którzy swoją przyszłość związali z AMW, a otrzymana broń to nieodłączny atrybut każdego żołnierza, potwierdzenie gotowości do obrony Ojczyzny. Akt wręczenia broni, obok złożenia przysięgi wojskowej, jest ogromnym zaszczytem oraz symbolem każdego żołnierza, a jej posiadanie to duża odpowiedzialność i obowiązek.

 

Punktualnie o godzinie 9:00 dowódca uroczystości podał komendę do podniesienia flagi państwowej, a następnie odegrany został hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas swojego wystąpienia Rektor-Komendant życzył podchorążym wytrwałości podczas szkolenia podstawowego, wysokich wyników oraz osiągnięcia zamierzonego celu. Wszyscy podchorążowie otrzymali nowoczesne karabinki Grot, którymi będą się posługiwali przez kolejne lata nauki i służby w AMW. Po uroczystym wręczeniu broni odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a tradycyjnie elementem kończącym uroczystą zbiórkę była defilada pododdziałów.

 

Kandydaci na żołnierzy zawodowych przechodzą intensywne szkolenie podstawowe. W jego trakcie uczą się regulaminów, musztry, obsługi broni oraz sprzętu wojskowego. Dodatkowo odbędą zajęcia ze szkolenia strzeleckiego. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga, która zaplanowana jest na 2 października br. w Warszawie.

 

Akademia Marynarki Wojennej kształci przyszłych oficerów do pełnienia służby w Siłach Zbrojnych RP. Na podkreślenie zasługuje wysoko wykwalifikowana kadra, która szkoli podchorążych oraz idealne warunki szkoleniowe, które stwarza zaplecze Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Jest to główny ośrodek szkolenia specjalistów w Marynarce Wojennej, który dziedziczy całość tradycji szkolenia załóg okrętowych II Rzeczypospolitej.

 

Fot. Katarzyna Pyrzanowska CSMW