Sidebar

週一, 29 五月 2023 09:53

Mistrzostwo i Wicemistrzostwo dla AMW!

Written by

Poznaliśmy najlepsze studenckie zespoły koszykarskie tego roku. Ostatecznie najlepsze podczas finałów Akademickich Mistrzostw Polski, które odbyły się w Lublinie, okazały się drużyny zawodniczek Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz zawodników Politechniki Gdańskiej. Zawodnicy Akademii Marynarki Wojennej wywalczyli srebro!

Rywalizacja w Lublinie trwała od piątku, a o medale walczyło po 16 żeńskich i męskich zespołów w kraju. Już samo prawo organizacji imprezy było dużym wyróżnieniem dla AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. I trzeba przyznać, że turniej zakończył się dużym sukcesem.

– Drużyny powinny wyjechać z Lublina zadowolone, bo nie spotkaliśmy żadnych problemów organizacyjnych. Cieszymy się również, że turniej stał na wysokim poziomie sportowym i oglądaliśmy naprawdę ciekawą rywalizację – mówi Dominik Małys, wiceprezes AZS UMCS Lublin, organizatora zawodów.

Na poziom zawodów nie można było narzekać. Zarówno w rywalizacji żeńskiej, jak i męskiej nie brakowało graczy, którzy na co dzień grają w profesjonalnych klubach, nawet w ekstraklasie. Nic więc dziwnego, że w meczach finałowych można było obejrzeć naprawdę dobrą koszykówkę. Wśród pań ponownie najlepsze okazały się zawodniczki Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, które triumfowały również w poprzednim roku. W Lublinie pokonały w finale studentki Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania 92:75.

Turniej stał na naprawdę wysokim poziomie, o czym świadczy nasza mała wpadka w sobotnim meczu z Politechniką Gdańską. Ta przegrana jednak zmobilizowała nas do jeszcze lepszej gry i bardzo cieszymy się, że udało się zwyciężyć. Niestety, dużo czasu na świętowanie nie będzie, szczególnie dla czterech naszych zawodniczek, które już od poniedziałku czekają obowiązki w reprezentacji Polski – mówiła po turnieju Julia Niemojewska, rozgrywająca AMW Gdynia.

Z kolei w rywalizacji mężczyzn w finale odbyły się wielkie derby Trójmiasta, bowiem naprzeciw siebie stanęły zespoły AMW Gdynia oraz Politechniki Gdańskiej. Ostatecznie wygrali studenci drugiej z tych uczelni 85:64 i to na ich szyjach zawisły złote medale.

Co prawda przegraliśmy pierwszy mecz na tym turnieju, ale potem nie daliśmy już szans żadnemu z rywali. W finale również przez cały czas kontrolowaliśmy sytuację na boisku, a wynik mówi sam za siebie. Bardzo się cieszę, tym bardziej że poziom Akademickich Mistrzostw Polski z roku na rok rośnie. Przyjeżdżają na nie zawodnicy ligowi, więc nie jest łatwo. Lublin również dał radę z organizacją tego turnieju i na nic nie mogliśmy narzekać - podkreśla Mateusz Konopatzki, koszykarz PG Gdańsk.

Podium uzupełniły zawodniczki Politechniki Krakowskiej (wygrały z Politechniką Gdańską 71:66) oraz koszykarze Politechniki Opolskiej, którzy pokonali krakowski Uniwersytet Rolniczy 78:52.

Organizatorzy przyznali również nagrody indywidualne. MVP żeńskiego turnieju została Jowita Ossowska z AMW Gdynia, a męskiego Adam Brenk z PG Gdańsk. Patronem nagrody dla najlepszej koszykarki była Roma Olesiewicz (była zawodniczka i trenerka AZS AWF Warszawa, w latach 50. i 60. ubiegłego wieku reprezentantka Polski i jedna z najlepszych koszykarek na świecie), a dla najlepszego koszykarza – jej mąż Zygmunt (w przeszłości zawodnik i szkoleniowiec tego samego klubu oraz kobiecej i męskiej kadry narodowej).

Bardzo się cieszę również z nagrody indywidualnej, a myślę, że moja dyspozycja w tych najważniejszych meczach była bardzo dobra. Dzięki temu wszystkie możemy się cieszyć z tego, że mamy to złoto – mówi Ossowska.

Patronat nad finałami AMP w koszykówce kobiet i mężczyzn w Lublinie objęli rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, prezydent miasta Lublina Krzysztof Żuk oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki finałów Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce w Lublinie

Kobiety

Mecz o 11. miejsce

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie - Uniwersytet Gdański 43:51

Finał

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni - Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 92:75