Władze | Prorektor ds. kształcenia

Władze | Prorektor ds. kształcenia

 

PROREKTOR DS. KSZTAŁCENIA
kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, prof. AMW

tel. 261 26 26 32
fax. 261 26 26 43
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Absolwent Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (AMW) oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył studia podyplomowe dowódczo-sztabowe w Instytucie Dowódczo-Sztabowym AMW. W tym samym Instytucie w 2001 roku obronił rozprawę doktorską w zakresie nauk wojskowych w dziedzinie sztuka wojenna w specjalności bezpieczeństwo morskie państwa. W 2012 roku obronił rozprawę habilitacyjną w zakresie nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. 

W latach 1994-1997 był dowódcą okrętu w 16 Dywizjonie Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych w Kołobrzegu. Następnie pełnił różne funkcje począwszy od asystenta w Instytucie Dowódczo-Sztabowym AMW przez prodziekana ds. kształcenia i studenckich Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW w kadencji 2012-2016.

Naukowo zajmuje się prawem międzynarodowym publicznym, w tym szczególnie międzynarodowym prawem morza, międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych, sporami międzynarodowymi i bezpieczeństwem międzynarodowym, użyciem siły w stosunkach międzynarodowych, a także stosunkami polsko-rosyjskimi. Zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy na temat międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. W tej dziedzinie, poza publikacjami oraz wykładami, jest autorem konferencji naukowej organizowanej przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz Wydział Prawa i Administracji UG od 2008 roku pt. Międzynarodowe Prawo Humanitarne. Od 2014 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Prawa Morskiego Polskiej Akademii Nauk, a od 2015 członkiem zarządu Rady Budowy Okrętów.

Wyróżniony został m.in.: II. nagrodą za pracę teoretyczną w konkursie ekologicznym Ministra Środowiska i Ministra Obrony Narodowej (dwukrotnie w 1998 i 2001 roku), nagrodą Ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia naukowe w 2013 r., odznaczeniem Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” w 2014 r., Medal Komisji Edukacji Narodowej i Morski Krzyż Zasługi w 2015 r. 

Pozanaukowo interesuje się geografią powszechną, historią, szczególnie historią Polski i ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej oraz historią ustroju państwa i wojskowości, a także polityką. 

Jest autorem około 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, wśród których do najważniejszych należą:
D.R. Bugajski, Prawa żeglugowe okrętu w świetle prawa międzynarodowego, Warszawa 2009, ss. 380. 
D.R. Bugajski, Międzynarodowe organizacje morskie, Gdynia 2009, ss. 208.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia