fbpx

Sidebar

Воскресенье, 14 апреля 2024 19:47

Warta honorowa podchorążych AMW przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Written by

Pododdział podchorążych Akademii Marynarki Wojennej dokonał uroczystej zmiany posterunku honorowego

przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

 

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. o godzinie 12.00, odbyła się Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Symboliką Grobu Nieznanego Żołnierza jest oddanie hołdu wszystkim, którzy poświęcili życie za Ojczyznę. To szczególne wyróżnienie dla podchorążych, którzy mogli reprezentować Akademię Marynarki Wojennej w tak wyjątkowym miejscu dla każdego Polaka. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Dla podchorążych obok ceremonialnego-wzniosłego udziału w uroczystości, była to swego rodzaju lekcja historii, poznanie chlubnych tradycji oręża polskiego i odwołanie się do pamięci naszych poprzedników.

 

Pod koniec II wojny światowej grób podzielił los Warszawy i uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wysadzenia. Jeszcze w 1945 r. podjęto decyzję o odbudowie Grobu Nieznanego Żołnierza. Postanowiono, że Pałac Saski w formie przedwojennej nie zostanie odbudowany, a otoczenie sarkofagu stanowić będzie okaleczona kolumnada, symbolizująca okrucieństwo i barbarzyństwo wojny. Odbudowany w takim kształcie Grób Nieznanego Żołnierza został przekazany w 1946 r. miastu stołecznemu Warszawie.

Obecnie, w kolumny okalające grób wkomponowano 22 tablice pamiątkowe, zawierające nazwy pól bitewnych mających szczególne znaczenie w historii oręża polskiego. Od strony Ogrodu Saskiego, wolne przestrzenie pomiędzy filarami zamknięto ażurowymi kratami, na których umieszczono wizerunki trzech najwyższych odznaczeń bojowych: Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Grunwaldu. W narożnikach grobu umieszczono 4 kasety, mieszczące urny z ziemią z pól bitewnych, na których walczył żołnierz polski oraz z miejsc, gdzie nie dane mu było zginąć z bronią w ręku, takich jak: Katyń, Charków, czy Miednoje. 18 sierpnia 2022 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego.

W tym symbolicznym miejscu pamięci narodowej służba wartownicza pełniona jest ze zmianami posterunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wartę honorową pełni dwuosobowy posterunek żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Oprawa ceremonialna towarzyszy jedynie niedzielnej zmianie, która zawsze rozpoczyna się w samo południe.