fbpx

Sidebar

Четверг, 25 января 2024 09:19

Porozumienie z Airbus Helicopters Polska

Written by

24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej podpisano umowę o współpracy pomiędzy Airbus Helicopters w Polsce i Akademią Marynarki Wojennej.

 

 

Umowa została podpisana przez Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej, kontradmirała prof. dr. hab.Tomasza Szubrychta oraz Tomasza Krysińskiego, prezesa Airbus Helicopters Polska. Umowa obejmuje projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpracę przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi. Otwiera ponadto drogę do organizacji wspólnych seminariów i konferencji, wykładów na temat technologii śmigłowcowych prowadzonych przez ekspertów Airbus Helicopters, staży i praktyk przemysłowych dla wykładowców i studentów, a także współpracy w zakresie studiów doktoranckich nad bieżącymi projektami rozwojowymi. Podpisanie umowy to starania i przygotowania ze strony AMW - Dziekana Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego dr. hab. inż. Grzegorza Grzeczki, prof. AMW oraz Prodziekan ds. kształcenia i studenckich Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego dr Agaty Załęskiej-Fornal

 

 

Kształcenie współczesnego inżyniera to złożony proces, dynamiczny rozwój nowych technologii jaki obserwujemy, stawia przed uczelniami wyższymi poprzeczkę coraz wyżej. Tylko współpraca z poważnymi ośrodkami przemysłowymi daje szansę na sprostanie wyzwaniom istniejącym w obecnych czasach. Doskonałym przykładem tego procesu jest  porozumienie z firmą europejskiego formatu AirBus - lidera jeżeli chodzi o awiację, nowoczesne samoloty, śmigłowce oraz systemy obsługi i diagnostyki wspierane sztuczną inteligencją. Chcemy nawiązać współpracę oraz  wspólnie działać w zakresie wdrożenia projektów służących rozwojowi nauki i przemysłu z wykorzystaniem swoich własnych i wspólnych umiejętności. Mamy nadzieję wspólnie zidentyfikować obszary możliwej kooperacji oraz podejmować działania  zmierzające do uszczegółowienia i skonkretyzowania projektów. Celem naszej współpracy jest określenie ram w jakich będziemy działać dla dobra nauki, wspierania badań i rozwoju, innowacji oraz rozwoju przemysłu śmigłowcowego.

 

Airbus Helicopters Polska oraz Grupa Airbus posiada niezbędne kompetencje do realizacji powyższych zadań oraz dysponuje wysokiej klasy kadrą ekspercką, służącą swoją wiedzą i doświadczaniem w realizacji podobnych projektów. W Akademii Marynarki Wojennej również pracują specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczych, wdrożeń płynących od Uczelni do przemysłu. Dlatego też niezmiernie ważne są relacje pomiędzy czołowymi firmami i instytucjami reprezentującymi przemysł a Uczelnią. Taka współpraca jest kluczowa dla wielu sektorów przemysłu. Zadaniem Uczelni jest kształcenie w takich obszarach i takich specjalistów, którzy po ukończeniu studiów w Akademii, a często będących jeszcze w trakcie studiowania, będą wsparciem dla firm. Jeśli mówimy o obszarze współpracy- dotyczy on  między innymi: organizacji wspólnych seminariów, konferencji,  wykłady z dziedziny technologii śmigłowcowych prowadzone przez ekspertów Airbus   Helicopters, staże oraz praktyki przemysłowe dla wykładowców i studentów oraz współpracę w zakresie doktoratów wdrożeniowych.

 

Od 2015 Airbus Helicopters Polska zajmuje ważne miejsce w strukturze Airbus Helicopters, jako jeden z głównych ośrodków badawczo-rozwojowych grupy. W biurze projektowym w Łodzi oraz w otwartym w 2023 centrum testowym w Strykowie ponad 100 polskich inżynierów i specjalistów pracuje nad nowymi rozwiązaniami mającymi zastosowanie zarówno w obecnie produkowanych śmigłowcach, jak i demonstratorach wykorzystywanych w rozwoju nowych technologii.

 

Fot. Bartosz Rutkiewicz

Galeria: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/5063-porozumienie-z-airbus-helicopters-polska-24-01-2024

Media:

https://gdansk.tvp.pl/75549928/akademia-marynarki-wojennej-i-jej-podniebne-perspektywy

https://milmag.pl/airbus-helicopters-polska-podpisuje-umowe-o-wspolpracy-z-akademia-marynarki-wojennej/

https://gdynia.naszemiasto.pl/akademia-marynarki-wojennej-podpisala-umowe-o-wspolpracy-z/ar/c1-9593891

https://www.gospodarkamorska.pl/akademia-marynarki-wojennej-i-airbus-helicopters-podpisuja-umowe-o-wspolpracy-75968

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=42323

https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/airbus-helicopters-polska-z-umowa-o-wspolpracy-z-akademia-marynarki-wojennej