fbpx

Sidebar

Четверг, 30 ноября 2023 13:34

Uroczystości w Belwederze z okazji Dnia Podchorążego oraz 193. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

Written by

W 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, 29 listopada 2023 r. na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego

 

Prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Podchorążego wyróżnił podchorążych uczelni mundurowych. W tym wyjątkowym gronie znalazł się  bsm. pchor. Łukasz Paziewski z Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości wystawienia posterunku warty honorowej uczestniczyły delegacje sześciu uczelni: wojskowych, policyjnej oraz pożarniczej. Delegację Akademii Marynarki Wojennej wraz z podchorążymi reprezentował Rektor-Komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz Prorektor ds. wojskowych kmdr Sławomir Dorotyn.

 

Zwierzchnik Sił Zbrojnych, w swoim wystąpieniu podziękował podchorążym oraz podkreślił: 

Dziękuję, że jesteście, żeby oddać cześć tym, którzy byli gotowi walczyć, co stanęli do walki, co walczyli i co polegli, i to nie tylko wtedy w 1830 r., ale także i później w kolejnych narodowych Powstaniach, ale także i tym, którzy tę wolną Polskę w końcu odzyskali w 1918 r.

193 lata temu młodzież pragnąca odzyskania wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej pod wodzą Piotra Wysockiego – młodzież wojskowa, studenci, podchorążowie – rozpoczęli Powstanie Listopadowe”. Jak dodał, pierwsze starcia odbywały się na Agrykoli i w Belwederze, dodał Prezydent.

 

Dzień Podchorążego po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następne uroczystości zorganizowano już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z okazji święta urządzane są m.in. bale podchorążych i inscenizacje nocy listopadowej. Podchorążowie pełnią honorową służbę wartowniczą w historycznych mundurach. Ubiór z okresu kongresowego Królestwa Polskiego wyróżnia się na tle dzisiejszych mundurów granatowo-żółtą kolorystką oraz nakryciem głowy w postaci czarnego, filcowanego kaszkietu z białymi kordonami.

 

Fot. KPRP/WAT