fbpx

Sidebar

Вторник, 07 ноября 2023 12:57

Delegacja AMW podczas Narodowego Święta Niepodległości na Kahlenbergu

Written by

W niedzielę 5 listopada 2023 r. delegacja AMW wzięła udział w uroczystości patriotyczno-religijnej na Kahlenbergu w Wiedniu. Uroczystość powiązana była z 105. rocznicą odzyskania niepodległości, 340. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej oraz 40. rocznicą wizyty Jana Pawła II.

 

Delegacja AMW, przybyła po raz kolejny do polskiego sanktuarium położonego na historycznym wzgórzu wznoszącym się na wysokość 483 m n.p.m. Na szczycie góry znajduje się XVII wieczny kościół św. Józefa, prowadzony od 1906 r. przez polskich księży zmartwychwstańców. Rektorem Sanktuarium jest ks. Roman Krekora. Uroczystą Mszę Świętą poprowadził ks. Edmund Skalski, proboszcz Bazyliki Morskiej w Gdyni.

Podczas uroczystości obecne były władze dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej w Austrii, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP oraz licznie przybyła Polonia. Po uroczystej Mszy Świętej prezes Związku Piłsudczyków RP wręczył pamiątkowe medale za wiarę i patriotyzm. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami.

 

Na frontowej ścianie kościoła umieszczone są trzy tablice. Pierwsza, poświęcona pamięci króla Jan III Sobieskiego, który 12 września 1683 r. z Polską Husarią i siłami sprzymierzonych odniósł wspaniałe zwycięstwo nad Turkami, obronił nie tylko Wiedeń, ale Europę i kulturę łacińską przed Islamem. Po zwycięstwie Król Jan III Sobieski napisał do papieża Innocentego XI słynne słowa: „Venimus, vidimus, deus vicit ”. Druga tablica upamiętnia największego z rodu Polaków Papieża Jana Pawła II, który w 300. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, przybył na Kahlenberg. Kolejna tablica poświęcona jest pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1918 roku, dźwigając z niebytu Polskę, swoim duchem ożywił i pchnął w Polaków dawne poczucie wielkości, godności i honoru.

 

Dzięki tej wizycie podchorążowie pogłębili wiedzę na temat udziału wojsk króla Jana III Sobieskiego w Wiktorii Wiedeńskiej, zapoznali się ze zbiorami zgromadzonymi w izbie upamiętniającej zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej oraz poznali członków licznie zebranej polonii na terenie Austrii.

 

Fot. Organizator