fbpx

Sidebar

Пятница, 06 октября 2023 17:06

Pamięć o bohaterach - marynarzach z września 1939 roku

Written by

W 84. rocznicę ostatniej bitwy września 1939 r., 4 października, delegacja AMW wzięła udział w uroczystości związanej ze złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikami poległych oficerów, podchorążych i marynarzy w Kocku, Helenowie i Woli Gułowskiej.

 

Żołnierze!

          "Z dalekiego Polesia, z nad Narwi, z jednostek, które się oparły w Kowlu demoralizacji, zebrałem Was pod swą komendę, by walczyć do końca. Chciałem iść wpierw na południe, gdy to stało się niemożliwym nieść pomoc Warszawie. Warszawa padła nim doszliśmy. Mimo to nie straciliście nadziei i walczyliście dalej. Najpierw z bolszewikami, następnie w 3-dniowej bitwie pod Serokomlą z Niemcami. Wykazaliście hart i odwagę w masie zwątpień i dochowaliście wierności Ojczyźnie do końca. Dziś jesteśmy otoczeni, amunicja i żywność są na wyczerpaniu. Dalsza walka nie rokuje nadziei, a tylko rozleje krew żołnierską, która jeszcze przydać się może.

     Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili – każę zaprzestać walki, by nie przelewać krwi nadaremnie.Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą karność, wiem, że staniecie, gdy będzie potrzeba.  Jeszcze Polskie nie zginęła i nie zginie.

Powyższy rozkaz przeczytać przed frontem wszystkich oddziałów.”

Dowódca SGO „Polesie”

gen. bryg. Franciszek Kleeberg

 

Już po raz kolejny delegacja AMW w składzie: kmdr ppor. Wojciech Ligór, st. mat pchor. Patryk Barembuch, mat pchor. Adrian Ignatowicz, mat pchor. Karolina Patlewicz, mat pchor. Amelia Mariańska oraz mat Michał Kordys odwiedziła tereny Lubelszczyzny, aby oddać hołd żołnierzom – marynarzom Flotylli Pińskiej. Dzielni podchorążowie Marynarki Wojennej, którzy zamiast walczyć na pokładach okrętów, do czego byli szkoleni - wędrowali przez płonący kraj bezdrożami Polesia Lubelskiego, aby stawić czoło uzbrojonemu wrogowi, w ostatniej wielkiej bitwie pod Kockiem w październiku 1939 r.    

 

„Bardzo walczyłem ze sobą, gdy wypadło mi wysłać podchorążych Marynarki Wojennej do walki wręcz z Niemcami. Żal mi ich było, bo przecież to były jeszcze dzieci, rwące się do życia, którego jeszcze nie znały i wypadło im tak młodo ginąć. Ze wzruszeniem sławię ich waleczność.”

Dowódca SGO „Polesie”

gen. bryg. Franciszek Kleeberg

 

Dzięki tej wizycie podchorążowie poznali szczegóły dotyczące udziału w wojnie młodych podchorążych sprzed 84 lat i czynu zbrojnego wszystkich spieszonych marynarzy. Delegacja złożyła kwiaty przy wspólnej mogile w Helenowie, gdzie zostali pochowani bohaterowie Flotylli Pińskiej.Kwiaty złożono także na zbiorowej  mogile żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” na cmentarzu w Turzystwie. W skład SGO „Polesie” wchodzili marynarze z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej.

 

Za kultywowanie pamięci o bohaterach - marynarzach z września 1939 roku, kmdr ppor. Wojciech Ligór, w imieniu Rektora – Komendanta Akademii Marynarki Wojennej kadm. prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta oraz prof. Daniela Dudy, wręczył upominki dla Gminy Adamów oraz dla Muzeum Czynu Bojowego w Woli Gułowskiej.

 

Foto: mat Michał Kordys