fbpx

Sidebar

Четверг, 05 октября 2023 14:38

Udział reprezentacji AMW w Schöckl Alpine Challenge

Written by

W dniach 27.09-01.10.2023 r. już po raz szósty w miejscowości Kumberg w Austrii odbyło się wydarzenie sportowe: Schöckl Alpine Challenge. W przedsięwzięciu tym wzięła udział delegacja AMW. Pierwszy dzień, po zameldowaniu się w obozie został poświęcony na górski trekking oraz spotkanie z Polonią połączone ze zwiedzaniem miasta Graz, drugiego co do wielkości miasta w Austrii.

 

Obok wymiaru sportowego, istotnym elementem było reprezentowanie kraju oraz AMW również podczas uroczystości o charakterze patriotycznym. Delegacja AMW udała się do zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych usytuowanych w pobliżu miejscowości Mauthausen w Austrii, który utworzony został 8 sierpnia 1938, a funkcjonował aż do wyzwolenia przez armię amerykańską 5 maja 1945. Obóz koncentracyjny Mauthausen wraz z jego oddziałem w Gusen był znaczącym miejscem eksterminacji Polskiej inteligencji w ramach tzw. Intelligenzaktion. Dlatego właśnie obecność reprezentacji sił zbrojnych z Polski i możliwość uhonorowania pamięci o Polakach, którzy stracili tam życie, miała dla każdego ogromne znaczenie oraz wymiar symboliczny.

 

Trzeciego dnia, zawodnicy wystartowali w biegach górskich, mierząc się z dystansem 16 km oraz 21 km. Na dystansie półmaratonu, AMW reprezentowali kmdr dr hab. Mariusz Wąż oraz bsmt pchor. Patryk Kościński. Dystans 16 km pokonali kmdr por. rez. dr Radosław Maślak, bsmt pchor. Miłosz Kotlęga, bsmt pchor. Daniel Jarzębiński, mat pchor. Kacper Poninkiewicz. W tegorocznej edycji Akademia Marynarki Wojennej uplasowała się drużynowo na drugim miejscu podium, pokonując Akademię Wojsk Lądowych i ustępując jedynie mocnej drużynie z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Serdecznie podziękowania dla st. bsm. Łukasza Doralaka za bezpieczny transport i wsparcie logistyczne.

 

Z uwagi na ukształtowanie terenu biegi Schöckl Alpine Challenge są klasyfikowane, jako biegi o najwyższym stopniu trudności w Europie. Od początku istnienia tej imprezy współuczestniczą w niej przedstawiciele Wojska Polskiego. Nasi reprezentanci wzięli udział w wydarzeniu na specjalne zaproszenie Polonijnego Klubu Sportowego NAWIGATOR - Arkadiusz Paluczak, przy wsparciu Attachatu Obrony Ambasady RP w Wiedniu. Medale wręczał płk Krzysztof Makarewicz, Attaché Obrony, Wojskowy i Lotniczy.

 

Wrócimy tu za rok!

 

Fot. R.Maślak, Ł.Doralak