fbpx

Sidebar

Понедельник, 02 октября 2023 14:31

Pomorska Noc Naukowców w AMW

Written by

Pięć czołowych trójmiejskich uczelni, dwa centra promocji nauki, 14 lokalizacji, 172 wydarzenia… a wszystko to razem, przełożyło się na imponujący wynik 6,5 tysiąca uczestników. W tę wyjątkową noc można było zwiedzić laboratoria, wysłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach, pokazach, a nawet quizach czy konkursach.

 

W Akademii Marynarki Wojennej wydarzenie odbyło się 29 września i trwało od godziny 17:00 do 22:00. W tym czasie uczelnię odwiedziło blisko 300 osób. Największą popularnością cieszył się pokaz w planetarium „Niebo wrześniowe nad Gdynią” który prowadził kmdr por. Dariusz Żołnieruk.

 

Ogromne zainteresowanie wzbudziły także pozostałe wydarzenia, zwłaszcza, że prowadzący zadbali o zwiedzających w każdym wieku. Dla dzieci, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, zorganizował serię warsztatów o różnej tematyce – Wycieczka na dno Rowu Mariańskiego, Jak działa Port oraz Survivalowy plecak Młodego Odkrywcy. Odbyły się także dwa wykłady : Rola Chin w stosunkach międzynarodowych, Dezinformacja - narzędzie polityki Federacji Rosyjskiej

 

Wydział Mechaniczno-Elektryczny zorganizował pokazy z aktywnym udziałem publiczności Fascynujący świat robotyki i biomimetyki, Techniki termowizyjne w diagnostyce, Zagadnienie termowizji, Spawanie może być też grą, Światło! Zagadka ciągle aktualna?, Proces uruchomienia okrętowego silnika spalinowego w rzeczywistości, Proces uruchomienia okrętowego silnika spalinowego na symulatorze

 

Wśród atrakcji przygotowanych przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich można było wziąć udział w Treningu na cyberpoligonie oraz Radiowej Identyfikacji materiałów w procesach logistycznych.

 

Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, oprócz wspomnianego już pokazu w planetarium, zorganizował także Manewrowanie okrętami i statkami na symulatorze mostka oraz Manewrowanie modelami okrętów i statków na minibasenie.

 

Zaangażowanie i profesjonalizm znalazły uznanie wśród zwiedzających, którzy nie kryli swojego zadowolenia i wyrażali nadzieję, na powtórkę w przyszłym roku. Pomorska Noc Naukowców została dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” Ministra Edukacji i Nauki.

 

Galeria: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/4939-pomorska-noc-naukowcow-29-09-2023