fbpx

Sidebar

Суббота, 30 сентября 2023 17:40

Niemal 1800 przyszłych oficerów złożyło przysięgę wojskową w WAT

Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, rozpoczynający studia w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej złożyli wspólnie przysięgę wojskową. W uroczystości wziął udział Pan Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

 

Uroczystość odbyła się 30 września 2023 r. na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej. Uczestniczyli w niej Rektorzy-Komendanci uczelni wojskowych, przedstawiciele resortu obrony narodowej, instytucji państwowych, ośrodków naukowo-badawczych, duchowieństwa oraz licznie zgromadzeni rodzice i bliscy żołnierzy.

 

W swoim przemówieniu minister obrony narodowej podkreślił historyczny wymiar tak dużej liczebnie przysięgi wojskowej i zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój szkolnictwa wojskowego. „Przed chwilą 1800 żołnierzy złożyło przysięgę, której moc było słychać. Kiedy rozmawiałem z komendantami-rektorami mówili, że to wydarzenie historyczne. Dzisiaj byliśmy tego wydarzenia świadkami. Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi jednocześnie. To bardzo dobry znak, świadczący o tym, że Wojsko Polskie jest coraz silniejsze, że Polska jest bezpieczna, ponieważ ma fantastycznych żołnierzy patriotów, młodych ludzi, którzy postanowili związać swoje dorosłe życie z Wojskiem Polskim i to jest bardzo dobra decyzja. Przed Wami wspaniałe perspektywy. Od 2015 roku odnotowujemy wzrost liczby studentów-podchorążych i wzrost liczby kierunków nauczania na wszystkich czterech uczelniach. Osiem lat temu było 18 kierunków na wszystkich czterech uczelniach. Dziś jest 27. I to takie kierunki jak kryptologia czy cyberbezpieczeństwo. Kierunki, które rozwijają się bardzo mocno. Mamy także tradycyjne kierunki jeżeli chodzi o rzemiosło wojskowe. Po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego wróciła artyleria rakietowa. (…) Bądźcie pracowici, a naprawdę wszystko przed Wami. Możecie zainwestować w siebie, w swoje zdolności, w swoje umiejętności i to będzie korzyść nie tylko dla Was, ale i dla Polski” – mówił minister Błaszczak.

 

Szef MON podziękował rodzicom podchorążych za patriotyczne wychowanie swoich dzieci. „Wojsko Polskie potrzebuje energicznych dowódców, ludzi zaangażowanych, z otwartymi głowami, ludzi twórczych, którzy chcą służyć Polsce i tacy Wy jesteście. Dziękuję Waszym rodzicom za ukształtowanie Waszych postaw. To bardzo ważne, ponieważ wszyscy chcemy żyć w kraju, który nie jest targany kryzysami, i żeby tego uniknąć tworzymy silne wojsko i będziemy w tym konsekwentni” – dodał szef MON.

 

Swoje słowa do podchorążych skierował także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. List odczytał Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. „Drodzy podchorążowie akademii wojskowych, złożyliście dzisiaj przysięgę na wierność Rzeczypospolitej. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczny. Podzielam Waszą radość z faktu, że dostąpiliście zaszczytu bycia żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych, co samo w sobie stanowi wielki powód do dumy. Pamiętajcie jednak, że wzięliście na swoje barki również poważny obowiązek. Od dzisiaj jesteście na służbie Rzeczypospolitej i musicie udźwignąć wspaniałe i bogate dziedzictwo, jakie niesie mundur polskiego żołnierza. Szkoląc się w wojskowych akademiach, szykujecie się do swoich profesjonalnych zadań, które będziecie wypełniać w szeregach nowoczesnej armii. Ale jednocześnie przygotowujecie się również do tego, by przyjąć w przyszłości szlify oficerskie i stać się elitą Wojska Polskiego” – napisał premier.

 

Podczas uroczystości słowa Roty przysięgi wojskowej powtórzyło za Rektorem-Komendantem WAT gen. bryg. prof. Przemysławem Wachulakiem niemal 1800 żołnierzy. Szesnastu wyróżnionych podchorążych z czterech uczelni dostąpiło zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar swojej Akademii. Wojskową Akademię Techniczną reprezentowali szeregowi podchorążowie: Nikodem Idzik, Mateusz Kaczmarek, Michał Kędzierski i Jakub Milcuszek. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów złożył Rektor-Komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

 

Wyróżnienia dla najlepszych

 

Za uzyskanie bardzo dobrych wyników podczas podstawowego szkolenia wojskowego minister Mariusz Błaszczak wręczył wyróżnienia szeregowym podchorążym: Adrianowi Cholewińskiemu, Cezaremu Gąsiorowi i Magdalenie Prach z Wojskowej Akademii Technicznej, Jakubowi Dolacie, Oliwii Becie i Filipowi Dudźcowi z Lotniczej Akademii Wojskowej, Marcelinie Kazienko, Oldze Marciniak i Szymonowi Woszkowi z Akademii Wojsk Lądowych oraz marynarzom podchorążym Michałowi Marciniakowi, Weronice Lewandowskiej i Samuelowi Matyjaszkowi z Akademii Marynarki Wojennej.

 

Nowy etap żołnierskiego życia

 

W imieniu nowo zaprzysiężonych żołnierzy głos zabrał pchor. Michał Maruszko z Wojskowej Akademii Technicznej. „Jesteśmy świadomi, że wchodzimy w nową rzeczywistość, która wymagać będzie od nas ogromnego wysiłku. Wiemy, że otwiera się przed nami nowy etap naszego żołnierskiego życia, rozpoczynamy służbę w Akademiach Wojskowych. Współczesna armia wymagać będzie od nas umiejętności szybkiego dostosowania się do zmian. Jestem przekonany, że wybrane przez nas Akademie Wojskowe wykształcą w nas te i inne umiejętności” – podkreślił podchorąży. 

 

Duszpasterskiego błogosławieństwa podchorążym udzielili: zastępca biskupa polowego Wojska Polskiego wikariusz biskupi ks. płk Kryspin Rak, dziekan Sił Powietrznych reprezentujący prawosławnego ordynariusza wojskowego ks. płk Jan Kot oraz zastępca ewangelickiego biskupa wojskowego ks. płk Wiesław Żydel.

 

Uroczystość zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Studenci przyjęci na studia wojskowe w roku akademickim 2023/2024 rozpoczną służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.

Kształcenie w czterech uczelniach wojskowych rozpocznie łącznie ponad 2400 żołnierzy, w tym 1018 w Wojskowej Akademii Technicznej. Niektórzy z nich złożyli przysięgę przed przyjęciem do uczelni.

 

Ewa Jankiewicz

rzecznik prasowy WAT

fot. Alicja Szulc