fbpx

Sidebar

Четверг, 07 сентября 2023 23:20

AMW na XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach

Written by

W tym roku Akademia Marynarki Wojennej na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, oprócz bogatej oferty dydaktycznej (na czterech wydziałach i aż 20 kierunkach), prezentuje 10 eksponatów wpisujących się w obecne trendy militarne. Wśród nich są nowoczesne technologie wykorzystywane w działaniach podwodnych, jak również laureaci konkursu Ministra Obrony Narodowej oraz sprzęt rozpoznawczy przeznaczony do użytku w toni wodnej jak i w powietrzu.

Wśród tegorocznych nowości znalazły się takie konstrukcje jak:

  • pędnik okrętowy nowej generacji - zaprojektowany do modelowania cichych i wysokosprawnych śrub napędowych;
  • biomimetyczne, innowacyjne płetwy pływackie – o unikalnej lekkiej budowie z możliwością szybkiego rozkładnia i składania do małych wymiarów;
  • trenażer bojowy lekkiej torpedy ZOP typu MU90 Impact – platforma szkolno-treningowa służąca do treningu programowania misji torpedy;
  • bezzałogowy statek powietrzny VTOL autonomiczny UAV pionowego startu wykorzystywany do nalotów fotogrametrycznych oraz budowy zintegrowanego zobrazowania sytuacji operacyjnej.

Pozostałe rozwiązania i systemy wystawione przez Akademię Marynarki Wojennej:

  • Skuter podwodny TAC1000/TAC2000 – jednostka przystosowana do szybkiego i cichego przemieszczania się nurka pod powierzchnią wody.
  • BSM „NEOGOBIUS-1” – wielozadaniowy bezzałogowy system morski tu skonfigurowany jako holownik – obserwator. Pierwsze miejsce w konkursie MON w 2021 r. na Bezzałogowy System Morski.
  • Zespół bezzałogowych, autonomicznych, biomimetycznych pojazdów podwodnych pk. „Nerpa”. Zaprojektowane w celu identyfikacji i neutralizacji siły przeciwnika na akwenie wodnym. Drugie miejsce w konkursie MON w 2021 r. na Bezzałogowy System Morski.
  • Bezzałogowy statek powietrzny – wielowirnikowiec. Uniwersalna platforma do przenoszenia ładunków oraz sensorów.
  • Moduł ochrony portów, obrony biernej okrętów i rozpoznania podwodnego. Zintegrowany system kontroli zmian parametrów pól fizycznych generowanych przez jednostki pływające w środowisku morskim.

W jednym zdaniu dlaczego warto?

Ponad 100 lat tradycji, historii i wychowania na wartościach patriotycznych z nowoczesną bazą dydaktyczną i zapleczem wykwalifikowanej kadry akademickiej daje możliwości kształcenia najlepiej przygotowanych do służby oficerów MW. Nasza kadra akademicka to eksperci w swoich dziedzinach, a nasze zmodernizowane laboratoria i zaplecze badawcze pozwalają na realizację zajęć na najwyższym poziomie. Warto tu wspomnieć o Akademickim Centrum Sportowym – nowoczesny obiekt sportowy światowej klasy z pływalnią i saunami. Stołówka zapewnia posiłki, które są dostosowane do potrzeb młodych ludzi aktywnych fizycznie oraz intelektualnie.

 

Oferta dydaktyczna:

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych z kraju i zagranicy. Na czterech wydziałach istnieje możliwość wyboru aż 20 kierunków, co sprawia, że oferta edukacyjna jest niezwykle wszechstronna.

Na kierunkach wojskowych można studiować: Nawigację, Informatykę, Mechanikę i Budowę Maszyn, Mechatronikę, Systemy Informacyjne w Bezpieczeństwie i Logistykę. Warto wspomnieć, że uposażenie podstawowe studenta pierwszego roku - podchorążego, wynosi obecnie około 5 tys. zł. Na 13 kierunkach cywilnych, z których najpopularniejsze to: Nawigacja, Mechanika i Budowa Maszyn, Bezpieczeństwo Narodowe, Stosunki Międzynarodowe.

Akademia Marynarki Wojennej to uczelnia która oferuje wszechstronne kształcenie i przygotowuje studentów do różnorodnych wyzwań. Wysoki poziom dyscypliny oraz umiejętności interpersonalnych są ważnymi cechami charakteryzującymi absolwentów tej uczelni. AMW kształci oficerów, kadrę kierowniczą oraz inżynierów, a także rozwija wartościowe kompetencje potrzebne zarówno w służbie wojskowej, na rynku cywilnym jak również w życiu codziennym.

 

Fot. R.Tyślewicz