fbpx

Sidebar

Пятница, 01 сентября 2023 08:29

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Written by

W piątek, 1 września 2023 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku, z udziałem Prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej, żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

 

Kolejne pokolenie młodych Polaków pochyla dziś głowy nad pamięcią tych, którzy polegli, nad pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania Ojczyźnie. To jest właśnie największa godność Westerplatte i westerplatczyków. To jest największa godność obrońców Wybrzeża i żołnierzy, którzy nie szczędząc sił i krwi, bronili Rzeczypospolitej – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

84 lata temu Niemcy napadły na Polskę. W ten sposób wybuchła II wojna światowa. Dziś jak co roku upamiętniamy tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę – powiedział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak co roku, główna część uroczystości państwowych organizowanych przez Wojsko Polskie, rozpoczęła się nad ranem przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Punktualnie o godz. 4.45 uruchomiono syreny alarmowe, których dźwięk symbolizował rozpoczęcie niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku.

Podczas uroczystości kombatanci, harcerze, weterani i żołnierze zapalili Znicz Pokoleń. Po odczytaniu Apelu Pamięci bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostało uczczone salutem armatnim. Podczas obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte odbyła się ceremonia złożenia wieńca od narodu na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. W uroczystościach wzięła także udział delegacja AMW na czele z Rektorem-Komendantem Akademii Marynarki Wojennej kontadmirałem prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem.

 

Dla całej społeczności Akademii Marynarki Wojennej ten dzień ma szczególnie ważny wymiar i przesłanie. Heroizm podwładnych majora Sucharskiego, w tym kapitana Dąbrowskiego stał się inspiracją by nasza uczelnia w 1956 r. przyjęła imię Bohaterów Westerplatte. Jest to wyraz uznania dla poświęcenia Żołnierza Polskiego, patriotyzmu oraz niezwykłej ofiarności, to zaszczyt, honor i zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń oficerów i studentów kształcących się w Naszej Alma Mater.

 

Fot. M.Borawski, kpt. mar. D.Przybysz