fbpx

Sidebar

Среда, 30 августа 2023 09:43

Rozwój koszykówki w Gdyni - konferencja prasowa w AMW

Written by

29 sierpnia na terenie Akademickiego Centrum Sportowego Akademii Marynarki Wojennej odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Wiceprezes Polskiego Związku Koszykówki Grzegorz Bachański, Rektor Komendant Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz Dyrektor Akademickiego Centrum Sportu AWM Gdynia Dariusz Sapiejka. Klub Suzuki Arka Gdynia reprezentowali: Prezes Mateusz Żołnierewicz oraz nowy zawodnik drużyny Przemysław Żołnierewicz – reprezentant kadry.

 

Tematem przewodnim konferencji była ścisła współpraca Suzuki Arki Gdynia z Akademią Marynarki Wojennej i Miastem Gdynia, które od lat koordynują rozwój adeptów koszykówki w mieście. Owoce współpracy na wielu płaszczyznach widać po sukcesach osiąganych przy okazji młodzieżowych Mistrzostw Polski czy Akademickich Mistrzostw Polski.


Jako pierwszy głos zabrał Rektor-Komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht - Nie ma nic lepszego niż promocja uczelni przez sport. To sprawdziło się nie tylko na uczelniach cywilno-wojskowych w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych państwach europejskich. Dlatego właśnie jesteśmy tak zainteresowani współpracą w obszarze koszykówki. Wymiernym jest to, że od kilku lat nasza uczelnia jest w czołówce, jeśli chodzi o AZS i koszykówkę. Ten rok był prawdopodobnie najlepszy pod względem osiągnięć, dlatego, że żeńska drużyna zdobyła Akademickie Mistrzostwo Polski w koszykówce 5×5 i 3×3, a męska drużyna Akademickie Wicemistrzostwo Polski w koszykówce 5×5.

 

Dziękuję za zaproszenie na to spotkanie, jest ono okazją, by potwierdzić po raz kolejny, że Gdynia stoi koszykówką. Sukcesy zarówno w koszykówce męskiej, jak żeńskiej od lat dostarczają mieszkańcom naszego miasta wiele radości i pozytywnych emocji. Dzisiaj spotkaliśmy się w Akademii Marynarki Wojennej, by podziękować Panu Rektorowi, całej społeczności akademickiej za włączenie się, już od dawna, w proces budowania sportu w naszym mieście. To jest bardzo wyjątkowa uczelnia o znakomitych tradycjach. Nie tylko znakomicie kształci, ale jest też żywo włączona w rozwój naszego miasta. Sukcesy zarówno w koszykówce męskiej, jak żeńskiej od lat dostarczają mieszkańcom naszego miasta wiele radości i pozytywnych emocji. – powiedział Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

 

W pierwszej kolejności przede wszystkim chciałbym podziękować moim przedmówcom — panu Prezydentowi za wsparcie, na jakie klub może liczyć od wielu lat, które jest dla nas bezcenne, Panu Rektorowi za to, że wielu z naszych zawodników, którzy profesjonalnie uprawiają naszą ukochaną dyscyplinę, ma możliwość łączenia zawodowego sportu z edukacją na uczelni wyższej. Pragnę również skorzystać z okazji i podziękować licznym sponsorom, którzy wspierają nasz klub — Suzuki Motor Poland, Krajowa Grupa Spożywcza, Masterlease, Netia, Plus czy Asseco. To ogromne firmy, bez których wsparcia nie bylibyśmy w stanie rywalizować w Orlen Basket Lidze. Również bardzo cieszę się z rozwijającej się współpracy z klubem AMW Flota Gdynia, dzięki której nasi najmłodsi zawodnicy w nadchodzącym sezonie będą mogli rywalizować w rozgrywkach 2. Ligi Mężczyzn oraz rozgrywkach do lat 19. – Prezes Suzuki Arki Gdynia Mateusz Żołnierewicz.

 

Dziękuję i gratuluję Akademii Marynarki Wojennej znakomitej współpracy i rozwoju, zarówno infrastruktury, jak i duszy koszykarskiej. Wielu koszykarzy obiera edukację w tej szkole, warunki są fantastyczne i już od kilku lat wiadomo, że w zakresie funkcjonowania sportu akademickiego Akademia Marynarki Wojennej prawdziwie koszykówką stoi. (…) Jako Polski Związek Koszykówki uważamy, że nic tak nie cieszy kibica, jak dobrze grający zawodnicy w Reprezentacjach Polski. Wydaje mi się, że z perspektywy Polskiego Związku Koszykówki jest czymś istotnym i koniecznym, żeby dbać o rozwój polskich talentów. Ta możliwość dawania tzw. minut na poziomie ekstraklasy jest istotna. (…) Jako Polski Związek Koszykówki trzymamy kciuki za rozwój tego projektu i ściśle będziemy z klubem w tym zakresie współpracować. – Wiceprezes Polskiego Związku Koszykówki Grzegorz Bachański.

 

Koszykówką stoimy od ładnych paru lat, nie tylko męską, ale również żeńską. Aktualnie w kadrze narodowej, która tak pięknie zaprezentowała się w pre-kwalifikacjach olimpijskich, było naszych 5 aktualnych i byłych studentów – Przemek Żołnierewicz, Jakub Garbacz, Mikołaj Witliński, Michał Michalak oraz Jakub Nizioł. Jest to ogromny potencjał i widać, że Ci wybitni zawodnicy, którzy grają w kadrach narodowych, potrafią godzić sport z nauką, a nie jest to łatwe. (…) Od jakiegoś czasu jesteśmy motorem napędowym projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Narodowa Reprezentacja Akademicka”. Jest to program, który pozwala nam dodatkowo zmotywować i umożliwić płynne studiowanie studentom, którzy zawodowo uprawiają sport. – Dyrektor Akademickiego Centrum Sportu AWM Gdynia Dariusz Sapiejka.

 

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom siedzącym przy tym stole. Wydaje mi się, że jestem owocem i przykładem współpracy miasta, klubu i uczelni, którzy przeszedł wszystkie szczeble od młodzieżowej koszykówki i początków gry w ekstraklasie, do momentu, kiedy mogę reprezentować z dumą swój kraj na najwyższym szczeblu sportowym. Dzięki takim ludziom, współpracy i bezinteresowności młodzi koszykarze mają okazję ciężko pracować, zdobywać doświadczenie i umiejętności, żeby w topie swojej kariery sportowej wejść na najwyższy szczebel. – zawodnik Suzuki Arki Gdynia i Reprezentant Polski Przemysław Żołnierewicz, absolwent AMW.

 

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni od wielu lat angażuje się w rozwój sportu, w tym w koszykówce. Obecnie na uczelni studiuje 34 studentów z klasą Mistrzowską w tej dyscyplinie. Uczelnia osiąga bardzo wysokie wyniki w Akademickich Mistrzostwach Polski, w minionym sezonie zakończyła zmagania na 1 miejscu – kobiety oraz 2 miejscu – mężczyźni.

 

Fot. Suzuki Arka Gdynia, Gdyńskie Centrum Sportu, R.Maślak