fbpx

Sidebar

Понедельник, 12 марта 2018 09:49

KONFERENCJA W TARTU

Written by

W dniach 08-09-marca br. w Baltic Defence College (BALTDEFCOL) w Tartu (Estonia) odbyła się już IV doroczna konferencja poświęcona Rosji, pt. "Rosja po 2018: wyzwania i reakcje". Uczestnikami konferencji byli pracownicy Instytutu Uzbrojenia Okrętowego i Informatyki WNIUO AMW kmdr por. dr Mirosław Chmieliński i kmdr por. dr inż. Artur Cywiński. Mieli oni możliwość omówienia z pozostałymi uczestnikami konferencji bieżących wydarzeń w ramach 11 sesji panelowych. Panele koncentrowały się na działaniach Rosji w Syrii, na Ukrainie Wschodniej i ćwiczeniach wojskowych "Zapad 2017". Celem tego akademickiego wydarzenia było omówienie globalnych ambicji i możliwości Rosji, jej rozwoju politycznego i potęgi militarnej.

3

Organizując czwartą doroczną konferencję, BALTDEFCOL ustanowiło doroczne forum do dyskusji na temat bezpieczeństwa regionalnego. Głównym prelegentem był profesor Mark Galeotti, który był  także moderatorem panelu głównych wykładów wraz z dr Michael Carpenter i panem Michaelem Kofmanem. Wśród innych prelegentów wystąpili także: HE Eitvydas Bajarūnas, HE Māris Riekstiņš, HE Vygaudas Ušackas, Generał porucznik (ret) Ben Hodges, Prof. Andrey Makarytchev, Dr. Ole Kværnø, Dr. Alexander Lanoszka, Dr. Phillip Petersen, Dr Kristi Raik i wielu innych.

11

W tym roku konferencja koncentrowała się na krótko- i średnioterminowych prognozach, a także na możliwościach odstraszania w ramach NATO, które są koncepcją mogącą kształtować przyszłe bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku.