fbpx
niedziela, 07 07 2024 16:09

Pożegnanie ORP Iskra

Napisał

6 lipca ORP Iskra opuścił macierzysty port w Gdyni i udał się w rejs po Bałtyku. Na jego pokładzie znajdują się podchorążowie I roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej, którzy odbędą praktykę marynarską oraz wezmą udział w prestiżowych regatach The Tall Ships Races 2024.

 

Będzie to ważny sprawdzian dla przyszłych oficerów, którzy spędzą czas na jednostce wyjątkowej - żaglowcu, barkentynie ORP Iskra. Program zajęć obejmuje m.in. poznanie zwyczajów i tradycji okrętowych, obsługę olinowania i ożaglowania oraz wykonywanie prac na wysokości. Podchorążowie ponadto poznają: organizację załogi okrętu i podstawowe obowiązki wynikające z przydzielonego stanowiska, obowiązki marynarskie zgodnie z Regulaminem Służby Okrętowej, przepisy bezpieczeństwa, locję wybrzeża polskiego, urządzenia, osprzęt pokładowy oraz zasady ich eksploatacji, zasady walki z wodą i pożarami na okręcie.

 

Istotnym elementem studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej są cykliczne praktyki na okrętach MW oraz w jednostkach brzegowych MW. Dlatego właśnie na pokładzie barkentyny ORP Iskra podchorążowie zdobywają umiejętności marynarskiej profesji. Po pierwszym roku przyszli oficerowie odbywają praktykę marynarską, która polega na wpojeniu podstaw marynarskiego rzemiosła tj. prac okrętowych oraz organizacji życia na okręcie. Drugi rok studiów wieńczy rejs astronawigacyjny, podczas którego testowane są umiejętności prowadzenia nawigacji na podstawie położenia ciał niebieskich – aktualnie podchorążowie przebywają na ORP Wodnik na Morzu Śródziemnym.

 

https://sailtraininginternational.org/event/tall-ships-races-2024/ 

 

Fot. K.Miłosz, R.Maślak

 

Galeria: https://amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/5266-pozegnanie-orp-iskra-6-07-2024

 

Media:

https://dziennikbaltycki.pl/orp-iskra-wyplynal-na-morze-baltyckie-na-pokladzie-podchorazy-i-roku-amw/ar/c1-18659885

https://gdynia.naszemiasto.pl/tag/orp-iskra

 

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia