fbpx
piątek, 07 06 2024 12:16

II KOBED – Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa

Napisał

II KOBED – Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa

 

W dniach 2-5 czerwca br. w Krakowie odbył się II Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa, współorganizowany przez Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa, Akademię Marynarki Wojennej, Miasto Gdynia, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Zamek Królewski na Wawelu. Tegoroczna edycja konferencji przebiega pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe w konflikcie zbrojnym”.

 

Wieczorem 2 czerwca br. na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu wręczono po raz pierwszy nagrody Kobedian – bezpieczny zabytek. W dniach 3-4 czerwca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania kilkudziesięciu prelekcji poświęconych problematyce ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i konfliktu zbrojnego. Panele były poświęcone działaniom samorządu na rzecz bezpieczeństwa dziedzictwa, doświadczeniom i wnioskom płynącym z działań w Ukrainie, zabezpieczeniom wielkoskalowych muzealiów na wypadek konfliktu zbrojnego, przygotowaniom i organizacji ochrony w instytucjach kultury, ochronie dóbr kultury w Siłach Zbrojnych RP, wybranym aspektom zaangażowania Państwowej Straży Pożarnej i Policji w ochronę zabytków, współczesnym wyzwaniom dla ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym oraz nowym technologiom i niekonwencjonalnym propozycjom w ochronie dziedzictwa kultury. KOBED zakończyły ćwiczenia służb mundurowych na Wawelu, których scenariusz obejmował pożar w wieży, ewakuację osób i zabytków, atak terrorystyczny i podjęcie niewypału.          

 

Więcej informacji na FB Kongresu: https://www.facebook.com/kongresKOBED oraz na portalu akademickim https://odk.amw.gdynia.pl.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia