fbpx
piątek, 17 05 2024 10:35

Zajęcia studentów kierunku Hydrografia morska

Napisał

"Pomiar prędkości dźwięku w kolumnie wody"

 

W drugiej dekadzie maja studenci kierunku studiów Hydrografia morska prowadzonego przez Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW oraz Wydział Oceanografii i Geografii UG wzięli udział w praktycznych zajęciach dydaktycznych prowadzonych w Katedrze Nawigacji i Hydrografii Morskiej (KNiHM). Celem zajęć było pozyskanie wiedzy w zakresie budowy, zasady działania oraz praktycznego wykorzystania sensorów do wyznaczania pionowego rozkładu prędkości propagacji fali akustycznej w kolumnie wody. Słuchacze zdobyli wiedzę o znaczeniu procedury pomiaru prędkości dźwięku w procesie sondażu batymetrycznego z użyciem echosondy wielowiązkowej MBES. Praktycznie każde badanie naukowe z użyciem hydroakustycznych urządzeń pomiarowych rozpoczyna się właśnie od pomiaru prędkości dźwięku w kolumnie wody.

 

Studenci Hydrografii morskiej mieli okazję zapoznania się z potencjałem pomiarowym łodzi motorowej Kompas będącej na wyposażeniu KNIHM. Samodzielnie wykonali pomiar profilu SVP, wczytali dane oraz wykonali przetwarzanie i eksport wyników w wybranym formacie. Na zakończenie przyszli Hydrografowie importowali dane i generowali wykresy prędkości dźwięku w wodzie w funkcji głębokości.

 

Zajęcia z grupą szkolną 221 HC na kierunku Hydrografia morska to jedne z wielu praktycznych zajęć dydaktycznych realizowanych przez wykładowców KNIHM posiadających wieloletnie doświadczenie w morskich pracach hydrograficznych i legitymujących się uprawnieniami hydrografa morskiego kategorii A. Zajęcia poprowadził kmdr por. rez. dr inż. Artur Grządziel.

 

Fot. A.Grządziel

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia