fbpx
środa, 08 05 2024 19:59

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

Napisał

Na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie, przy pomniku Obrońców Wybrzeża odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej,  Akademii Marynarki Wojennej, stowarzyszeń, młodzież oraz mieszkańcy Gdyni. Tej podniosłej uroczystości asystowała zgodnie z ceremoniałem wojskowym Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Kompania Honorowa Akademii Marynarki Wojennej.

 

8 maja 1945 roku w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 roku wojnę w Europie. II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. Zasięg działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się w Arktyce i Ameryce Północnej.

W tym czasie powołano do wojska około 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polacy walczyli i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej.

Polski wysiłek militarny w końcowym okresie wojny obliczany jest na około kilkaset tysięcy żołnierzy. Dodając do tej liczby żołnierzy kampanii wrześniowej, żołnierzy podziemia niepodległościowego i żołnierzy walczących w armiach sojuszniczych, to należy założyć, że przez szeregi walczących przeszło ponad 2 miliony  Polaków. Ogółem w 1945 r. w Wojsku Polskim w formacjach regularnych znajdowały się ponad 50 dywizji i brygad, uzbrojonych w kilka tysięcy dział i moździerzy, wozów pancernych i samolotów. Natomiast Polska Marynarka Wojenna podczas wojny uczestniczyła, wspierając aliantów, we wszystkich ważnych operacjach morskich. Polskie okręty przebyły łącznie ponad milion mil morskich, przeprowadzając ponad tysiąc patroli i operacji bojowych. Polska uczestniczyła w wojnie w Europie od pierwszego do ostatniego dnia jej trwania.

 

Galeria: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/5186-79-rocznica-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej-8-05-2024

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia