fbpx
poniedziałek, 19 09 2022 22:38

83. rocznica agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka

Napisał

17 września – w rocznicę agresji ZSRR na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka,

który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. 

 

Z inicjatywy bsm. pchor. Kamila Bojko oraz bsm. pchor. Marcina Kamińskiego z IV roku WDiOM rocznicowe obchody agresji ZSRR na Polskę i Dzień Sybiraka w AMW miały wymiar szczególny. Bohaterem uroczystości był zaproszony przez podchorążych Prezes Gdyńskiego Koła Sybiraków Pan Waldemar Świto. W imieniu Rektora-Komendanta, bohatera na Sali Tradycji, powitał Prorektor ds. Wojskowych kmdr Paweł Podgórny, który przedstawił rys historyczny, osiągnięcia i zadania uczelni. Następnie miał miejsce wykład Prezesa Gdyńskiego Koła Sybiraków, który podchorążym przedstawił dzieje Polaków zesłanych na Sybir na kanwie własnej historii, jako małego dziecka i jego rodziny. 

 

Waldemar Świto (ur. 1941, sowchoz Woroszyłowka) urodził się na Syberii, gdzie jego rodzina została deportowana w czerwcu 1941 roku. Wspomina przeżycia matki i swoich rodaków na zesłaniu, m.in. o dwudniowej podróży matki na porodówkę w środku syberyjskiej zimy, o pomocy ze strony zwykłych mieszkańców Syberii. Ojciec Pana Waldemara był przed wojną oficerem polskiego wywiadu. Po wybuchu wojny trafił do obozu pracy w ZSRR. Po amnestii dostał się do armii polskiej, z którą przeszedł szlak bojowy. Nigdy nie wrócił do kraju, pozostał w Anglii, gdzie zmarł w 1963 roku. Pan Waldemar pojechał na pogrzeb ojca, którego nigdy nie poznał…

 

Dzięki wspaniałej narracji, wspomnienia pomogły zobrazować przyszłym oficerom ówczesną sytuację polityczną oraz uświadomić pojęcia patriotyzmu, wierności Ojczyźnie oraz istoty wychowania na wartościach. Następnie gość zapoznany został z bazą dydaktyczną i szkoleniową AMW. Na podkreślenie zasługuje kreatywność podchorążych, którzy wykazali się inwencją oraz dzięki spotkaniu przybliżyli swoim rówieśnikom ważne karty historii. Według ich zapewnień, podobne inicjatywy będą kontynuowane. 

 

Inauguracja Światowego Dnia Sybiraka odbyła się w 2004 roku. Rangę oficjalnego święta państwowego w Polsce, na mocy uchwały Sejmu RP, zyskał ten dzień w 2013 roku. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

 

Galeria:

https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia