fbpx
sobota, 03 09 2022 15:05

Promocja Studium Oficerskiego

Napisał

3 września br. przy pięknej, słonecznej pogodzie na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta promocja Studium Oficerskiego. Symbolika tego miejsca powoduje, że historia i współczesność tworzą niepowtarzalną atmosferę. Promocja oficerska jest zawsze ważnym wydarzeniem dla całej społeczności Akademii. Uroczystość ta wpisuje się w piękną 100 -letnią historię Akademii Marynarki Wojennej – uczelni morskiej, której absolwenci trafią do dalszej służby w różnych rodzajach sił zbrojnych.

Ceremonia rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia na plac apelowy pododdziałów oraz pocztów sztandarowych: Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Akademii Marynarki Wojennej. Następnie dowódca uroczystości kmdr por. Łukasz Teległów, tuż po wybiciu „szklanek” wydał komendę do podniesienia flagi państwowej po czym odegrany został Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Podniosły moment promocji oficerskiej jest ukoronowaniem Waszych starań i nagrodą za ciężką pracę. Akademia Marynarki Wojennej to uczelnia o wysokim poziomie, która oferuje wiele, ale również wiele wymaga od swoich słuchaczy, zostało odczytane w liście wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Uroczysta promocja jest zawsze niepowtarzalna, wyjątkowa, staje się jednym z najważniejszych momentów w życiu i pozostaje na zawsze w pamięci promowanych oficerów. Niech słowa miłość Ojczyzny i dobro Rzeczypospolitej Polskiej będą dla Was drogowskazem i mottem. Przez te 6 miesięcy włożyliście wiele wysiłku, wykazaliście się zaangażowaniem, aby dostąpić tego zaszczytu, uzyskać stopień podporucznika Wojska Polskiego, zaznaczył rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht w trakcie powitania.

Po odczytaniu postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o mianowania na pierwszy stopień oficerski, przyszła chwila na najważniejszą część uroczystości. Dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski wypowiadając słowa „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panią/Pana podporucznikiem Wojska Polskiego” dokonał tego podniosłego aktu. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym dotknął pałaszem lewego ramienia przyklękającego przed nim na jednym kolanie absolwenta. Od tego momentu żołnierze stali się oficerami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. W swoim wystąpieniu do bohaterów dzisiejszej uroczystości i wszystkich zebranych wspomniał: nieliczne zawody wymagają tak wszechstronnego przygotowania, jak służba oficera. Pierwsze Wasze stanowiska służbowe skonfrontują zdobytą wiedzę ze służbą na nowych stanowiskach w jednostkach wojskowych.

Po złożeniu oficerskiego ślubowania, księża kapelani udzielili nowo promowanym oficerom błogosławieństwa. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. W 6-miesięcznym studium oficerskim naukę ukończyło 14 osób. Wszyscy studenci są zawodowymi żołnierzami, którzy postanowili dalej kształcić się i rozwijać swoje pasje związane ze służbą w formacjach mundurowych. Przez kilka miesięcy szkolenia pogłębiali wiedzę niezbędną do pełnienia swoich obowiązków jako oficerowie. 2 września br, miała miejsce uroczystość wręczenia patentów oficerskich. Ukoronowaniem wysiłku włożonego w kształcenie jest zdobycie stopnia oficerskiego podporucznika.

 

Link do transmisji

https://www.youtube.com/watch?v=-o0D_KkVW0A

fot. K.Miłosz

Galeria:

https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/4503-promocja-studium-oficerskiego-2022-3-09-2022

https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/4501-wreczenie-patentow-oficerskich-2-09

 

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia