fbpx
niedziela, 26 06 2022 18:21

Święto Marynarki Wojennej - 26 czerwca

Napisał

Ostatnia niedziela czerwca to tradycyjnie zwieńczenie obchodów Dni Morza i Święto Marynarki Wojennej. Uroczystości w Gdyni odbywały się na Skwerze Kościuszki, na pokładzie ORP Błyskawica. Organizatorem obchodów był Inspektor MW, którego na uroczystości reprezentował kontradmirał Krzysztof Zdonek. Z władz regionu obecny był Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, władze samorządowe, przedstawiciele MW, Dowództwa Garnizonu Gdynia, kombatanci i byli żołnierze, wielu mieszkańców i turystów. Akademię Marynarki Wojennej reprezentował Rektor-Komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wraz z pododdziałem kadry z AMW. Obok oficjalnych uroczystości miał miejsce Piknik Militarny, na którym prezentowane było stoisko promocyjne AMW.

 

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały w tamtym czasie charakter ludowy i podkreślały związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Inicjatywa zapoczątkowana przez Andrzeja Wachowiaka przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Dni Morza odbyły się ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni.

 

W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres walk na morzu. W historii powojennej uroczystości odbywały się w wielu miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem.

W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano na polskich okrętach, a po wojnie, Święto MW zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca i przypada jako finał obchodów Dni Morza Dekret powołujący do życia Marynarkę Polską wydał 28 listopada 1918 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

 

Fot. R.Maślak

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia