fbpx
sobota, 30 04 2022 22:28

Pożegnanie podchorążych wychodzących w rejs na ORP Wodnik

Napisał

30 kwietnia br. miało miejsce pożegnanie okrętu szkolnego ORP Wodnik, który wyszedł w rejs nawigacyjno – szkoleniowy do Wielkiej Brytanii.

Celem rejsu jest udział okrętu i załogi w obchodach 80. rocznicy obrony miasta Cowes przez ORP Błyskawica.

 

Na pokładzie okrętu praktykę odbywa 24 podchorążych reprezentujących wszystkie roczniki od I do V z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno - Elektrycznego. Słowa pożegnania do załogi okrętu skierował Rektor-Komendant AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz SZUBRYCHT, który życzył realizacji założonych celów rejsu, godnego reprezentowania biało-czerwonej bandery w tak ważnym historycznym przedsięwzięciu oraz bezpiecznego powrotu do macierzystego portu. W ceremonii pożegnania w Porcie Wojennym w Gdyni uczestniczyli: dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław JURKOWLANIEC, dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia komandor Robert SZYMANIUK, dowódca Batalionu Szkolnego AMW komandor porucznik Łukasz TELEGŁÓW.

 

Dowódcą ORP Wodnik jest komandor porucznik Rafał PRĘTNIK. Jednostka przeznaczona jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Przez wszystkie lata służby na jego pokładzie szkoliły się tysiące absolwentów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Okręt zapisał się także w misjach międzynarodowych. Okręt szkolny ORP Wodnik Brał czynny udział w operacji „Pustynna burza”, pełniąc rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. W 2018 roku ORP Wodnik odbył rejs szkolny na Morze Śródziemne oraz do Kuwejtu, po raz pierwszy w historii na pokładzie z podchorążymi z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu, którzy  studiowali w AMW.

Powrót okrętu zaplanowano na 12 maja br. 

 

Z kart historii - "ORP Błyskawica w obronie Cowes".

 

 

Nocą z 4 na 5 maja nad miasto nadleciały formacje bombowców Luftwaffe. Celem głównym nalotu był zlokalizowany w East Cowes/Cowes od XIX wieku kompleks stoczniowy J. Samuel White. W okresie poprzedzającym II wojnę światową budowano tutaj, głównie na eksport, okręty średniej wielkości (do klasy niszczyciela) m.in. na polskie zamówienie OORP Grom i Błyskawica. Produkcję zintensyfikowano tuż przed i podczas wojny. 

ORP Błyskawica przyszedł do Cowes na remont po uszkodzeniach odniesionych podczas sztormu na północnym Atlantyku. Dowódca kmdr Wojciech Francki, przeczuwając zagrożenie wstrzymał rutynowe wyokrętowanie przed remontem amunicji. Dzięki temu artyleria przeciwlotnicza okrętu natychmiast mogła skutecznie wzmocnić obronę miasta. Nalot wyrządził znaczne starty w mieście, nie spowodował jednak istotnych zniszczeń wyłączających pracę stoczni. Załoga naszego niszczyciela aktywnie włączyła się w akcję ratowniczą, marynarze uczestniczyli w gaszeniu pożarów, nieśli pomoc poszkodowanym. Zginęło w nalocie ok. 70 mieszkańców miasta. Szczególnie wyróżniający się mat Zdzisław Dutkiewicz odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Stanowi dzisiaj cenny eksponat wystawy stałej w MMW.
Corocznie, w rocznicę, pamięć ofiar nalotu i udziału naszych marynarzy w obronie miasta honorowana jest uroczystością z udziałem władz Cowes i East Cowes, organizacji kombatanckich, delegacji załogi ORP Błyskawica i Muzeum Marynarki Wojennej. Działa tutaj aktywne Stowarzyszenie Friends of the ORP Błyskawica Society. 

 

                                                                                                                                                                                                     z archiwum Muzeum Marynarki Wojennej

Galeria: https://www.amw.gdynia.pl/index.php/o-nas/fotoaktualnosci/item/4363-pozegnanie-orp-wodnik-w-rejsie-do-cowes-30-04

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia