fbpx
środa, 11 08 2021 15:14

SUKCES DRONÓW AMW

Napisał

Dziś 11 sierpnia, rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Wśród wyróżnionych były 3 projekty z Akademii Marynarki Wojennej, które otrzymały I i III nagrodę w kategorii operacyjno-rozpoznawczej oraz II nagrodę w kategorii amunicja krążąca, w której nie przyznano I miejsca.

 

NEOGOBIUS 1 2

 

Nagrody wręczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który podczas spotkania powiedział: To, że podjęliście się tego zadania świadczy o tym, że jesteście ciekawi świata, że jesteście twórczy, że chcecie konstruować urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo naszej ojczyźnie.(…) Wszyscy skoncentrowani jesteście na tym, żeby rozwijać swoje talenty. Dziękuję uczelniom, komendantom uczelni wojskowych, którzy stworzyli warunki do tego, abyście mogli wykonać swoją pracę.

NEOGOBIUS

W kategorii  operacyjno-rozpoznawczej pierwsze miejsce otrzymały dwa zespoły AMW i WAT. Zespół Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie kpt. mar.  mgr inż. Przemysław Chrabąszcz – doktorant i Karol SZUMACHER – student, za opracowanie projektu o kryptonimie NEOGOBIUS -1. Jest to wielozadaniowy bezzałogowy system morski przeznaczony m. in. do rozpoznania oraz holowania obiektów pływających o masie do 3t. Zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za opracowanie projektu o kryptonimie AZOR. Jest to bezzałogowy system morski, którego celem jest wykrywanie obiektów podwodnych oraz badanie dna z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

03

Paziewski 6

Natomiast III miejsce w tej samej kategorii otrzymał mat pchor. Łukasz Paziewski za projekt „DELATA-PERSEI”. Tu warto wspomnieć, że bazuje on na funkcjonowaniu łodzi semi-submarine, której pokład znajduje się kilka centymetrów nad powierzchnią wody. Dzięki niskiemu profilowi BSM jest trudno dostrzegalny, co umożliwia obserwację oraz śledzenie obiektów w ukryciu.

02

BSM Pietrukaniec 8

Z kolei w kategorii amunicja krążąca komisja konkursowa nie przyznała I miejsca. II miejscem został wyróżniony zespół z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz zespół studentów z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W skład zespołu AMW wchodzili: doktoranci kpt. mar. mgr. inż. Leszek Pietrukaniec i kpt. mar. mgr. inż. Michał Przybylski, studenci wojskowi bsmt. pchor. inż. Daniel Powarzyński i bsmt pchor. inż. Jarosław Lewandowski oraz studenci cywilni Bartosz Łażewski Jakub Hałas. W ramach realizacji konkursu stworzono konstrukcję biomimetycznego pojazdu podwodnego, którego zadaniem jest realizacja misji w zespole kilku pojazdów. Na podstawie opracowanych projektów zbudowano trzy identyczne pojazdy wyposażone w sensory, które mogą zrealizować zaprogramowaną misję w zespole lub samodzielnie.

IMG 20210811 110540439 HDR

Konkurs skierowany był do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Wartość nagrody głównej w poszczególnych kategoriach wyniosła po 50 tys. zł. Projekty BSP/BSM były oceniane pod kątem możliwości śledzenia i rozpoznania celu, możliwości bojowych, możliwości monitoringu terenu oraz możliwości określonych pomiarów, np. poziomu zanieczyszczenia. Zgłoszono 38 projektów z czterech uczestniczących w nim uczelni wojskowych. Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 12 projektów. W tym etapie, studenci otrzymali środki na realizację swoich projektów, czyli budowę i wykonanie zaproponowanych dronów.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia