fbpx
piątek, 07 maj 2021 11:19

76. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

Akademia Marynarki Wojennej uczciła pamięć poległych i pomordowanych podczas najbardziej niszczycielskiej wojny w dziejach ludzkości. Dokładnie o godz. 8 na placu apelowym Uczelni wybito na dzwonie okrętowym cztery „szklanki”, podniesiono Flagę Państwową oraz odegrano Hymn Polski. Dziś w związku z przypadającą w tym roku 76. rocznicą zakończenia II wojny światowej w Uczelni odbył się uroczysty apel.

MIL 1893

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pododdziałów oraz kompanii honorowej wraz z pocztem sztandarowym AMW. W trakcie apelu odczytany został rozkaz okolicznościowy rektora – komendanta kadm. prof. dr hab. Tomasza Szubrychta. Głos zabrał prorektor ds. wojskowych kmdr Paweł Podgórny, który również przyjmował meldunek od dowódcy uroczystości kmdr. por. Bartosza Kucharskiego. Podczas przemówienia zwrócił się do podchorążych z ważnym przekazem o podtrzymaniu pamięci o walczących oraz poległych podczas II wojny światowej. Wśród uczestników walk na wszystkich frontach byli również absolwenci naszej Uczelni. Wspomniał o tym, że nie tak daleko, na Westerplatte rozpoczął się 6-letni koszmar. Apel zwieńczony został defiladą pododdziałów biorących udział w uroczystości.

MIL 1914

W nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano dokument o bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, który jednocześnie zakończył działania wojenne na terenie Europy. Wszystkim zaangażowanym w nią narodom wojna przyniosła niezmierzony ogrom cierpień i strat. II wojna światowa była największym  konfliktem zbrojnym w historii świata. Działania wojenne w głównej mierze objęły Europę, część Azji oraz Afrykę północną i Bliski Wschód. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Szacuje się, że podczas wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi.

MIL 1924

Polacy wnieśli istotny wkład w czasie II wojny światowej w walce przeciw nazistowskiej Rzeszy walcząc na lądzie, morzu i w powietrzu. Brali udział w wielu kampaniach na europejskim teatrze działań wojennych m.in. w kampanii wrześniowej, bitwie o Francję, kampanii norweskiej, bitwie o Anglię, lądowaniu w Normandii, operacji Overlord, bitwie o Berlin oraz wielu innych. Zdaniem niektórych autorów publikacji polskie siły zbrojne zaangażowane w II wojnie światowej w walkę przeciw nazistom stanowiły czwartą co do wielkości armię aliancką w Europie. Istotna rolę stanowiły również działania wojenne Polskiej Marynarki Wojennej, w tym po raz pierwszy w 1939 roku w czasie obrony wybrzeża. Część polskich okrętów zostało wycofanych z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii jeszcze przed wybuchem wojny. Podczas II wojny światowej w skład PMW wchodziło łącznie 27 okrętów (dwa krążowniki, dziewięć niszczycieli, pięć okrętów podwodnych i 11 kutrów torpedowych), które przebyły w sumie 1,2 mln mil morskich, eskortowały 787 konwojów. Polskie okręty przeprowadziły 1162 patroli oraz operacji wojskowych, zatopiły 9 okrętów nieprzyjaciela (w tym dwa okręty podwodne), 41 statków handlowych, uszkodziły 24 okręty (w tym osiem okrętów podwodnych) i zestrzeliły 20 samolotów. Podczas walk straciło swoje życie 450 marynarzy z ponad czterech tysięcy służących w marynarce.

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia