CEREMONIA OTWARCIA XIX ŚWIATOWYCH LETNICH IGRZYSK POLONIJNYCH
środa, 24 lipiec 2019 09:22

CEREMONIA OTWARCIA XIX ŚWIATOWYCH LETNICH IGRZYSK POLONIJNYCH

 logo color S  LOGO AMW  gdynia sport logo

 

W dniach 27 lipca – 3 sierpnia odbędą się po raz pierwszy w Gdyni XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Igrzyska rozpoczną się oficjalną Ceremonią Otwarcia, która odbędzie się w dniu 27 lipca o godz. 19:00 na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (wjazd od ul. Grudzińskiego). Po raz pierwszy w historii współorganizatorem jest wojsko, stąd uroczystość będzie nietypowa, gdyż jej pierwsza część odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Igrzyska zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Akredytacji na udział mediów udziela

rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej

kmdr por. Wojciech Mundt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcje proszone są o przesłanie następujących danych:

Imię i nazwisko, nr legitymacji prasowej lub dowodu osobistego, nazwa redakcji,

marka i nr rejestracyjny samochodu w nieprzekraczalnym terminie do

26 lipca 2019 r. godz. 14.00.

 Ceremonia będzie transmitowana na żywo przez TVP Polonia. Ze względu na transmisję prosimy stawić się najpóźniej do godziny 18:30.

 

Uroczystość rozpocznie się od wybicia „szklanek” dzwonem okrętowym. Następnie zostanie złożony meldunek przez dowódcę uroczystości, przywitanie ze sztandarem Akademii Marynarki Wojennej oraz podniesienie flagi państwowej wraz z odegraniem hymnu narodowego. Ważnym punktem będzie zapalenie Zniczy Olimpijskiego, który będzie przedstawiał historyczną latarnię morską Gdynia Oksywie. Uczestnicy reprezentujący drużyny z 27 krajów przejdą w uroczystej paradzie. Nastąpi złożenie przysięgi Sędziów i Zawodników oraz oficjalne przemówienia zaproszonych gości i partnerów. W części artystycznej odbędzie się koncert Zespołu Pectus i Haliny Frąckowiak.

Mecenasem Igrzysk jest  Senat RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Partnerem Strategicznym jest Miasto Gdynia i Akademia Marynarki Wojennej. Parterem Głównym wydarzenia jest Grupa LOTOS.S.A.

Do uczestnictwa w Igrzyskach zgłosiło się ponad 1000 zawodników, z następujących krajów: Argentyna, Armenia, Australia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania. Będą oni rywalizować w 22 dyscyplinach sportowych, które odbędą się na terenie Akademii Marynarki Wojennej, Gdyńskiego Centrum Sportu, oraz w Tokarach, Rumii i Redzie.

 

Lista dyscyplin sportowych podczas XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych:

- Badminton

- Bieg na 5 km (do udziału zaproszeni zostaną również mieszkańcy Trójmiasta)

- Brydż

- Ergometry

- Futsal

- Golf

- Kolarstwo MTB

- Koszykówka

- Lekkoatletyka  - konkurencje biegowe (bieg na 100 m, bieg na 400 m, bieg na 1000 m,

bieg na 3000 m, sztafeta)

- Lekkoatletyka – konkurencje techniczne (skok w dal, skok w zwyż, rzut ciężarkiem, pchnięcie kulą, rzut oszczepem)

- Nordic Walking

- Pływanie (50 m styl dowolny / klasyczny, 100 m styl dowolny/ klasyczny, 50 m styl motylkowy / grzbietowy, 100 m styl motylkowy / grzbietowy, sztafeta)

- Ringo

- Strzelanie (karabin pneumatyczny / pistolet pneumatyczny)

- Szachy

- Tenis stołowy

- Tenis ziemny

- Turniej Piłki nożnej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego

- Piłka ręczna

- Piłka siatkowa

- Siatkówka plażowa

- Turniej Dziecięcy

- Turniej Rodzinny (do udziału zostaną również zaproszeni mieszkańcy Trójmiasta).

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie: http://igrzyskaletnie2019.wspolnotapolska.org.pl/

               

W dniach 1– 8 sierpnia 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się to niezwykle doniosłe wydarzenie sportowe, którego nadrzędnym celem oprócz sportowej rywalizacji było nawiązanie dialogu pomiędzy rozsianymi po świecie Rodakami. W I Polonijnych Igrzyskach Sportowych Polaków z Zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska uczestniczyło 381 zawodników.  Po latach przestoju w organizacji polonijnych zmagań sportowych. W latach 90. Po wielu latach przestoju w organizacji polonijnych Imprez sportowych pierwszy prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prof. Andrzej Stelmachowski, powrócił do idei organizacji Igrzysk Polonijnych. W dniach 4-12 sierpnia 1991 r. pod patronatem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” odbyły się VII Polonijne Igrzyska Sportowe. VIII Igrzyska, tym razem pod nazwą Światowe Igrzyska Polonijne rozegrano w dniach 24-31 sierpnia 1997 r. w Lublinie. Organizacją Igrzysk zajęła się “Wspólnota Polska”. W obecnym kształcie Światowe Igrzyska Polonijne organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od niemal 29 lat. Rozgrywki odbywają się naprzemiennie w latach parzystych - Światowe Zimowe Igrzyska, a w latach nieparzystych  -Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – na wzór Igrzysk Olimpijskich. Wydarzenie to gromadzi sportową Polonię z całego świata. Jest to niebywała okazja do współzawodnictwa, sprawdzenia poziomu sportowego, kreowania zdrowego stylu życia, ale także wymiany pozytywnych doświadczeń pomiędzy Polakami mieszkającymi na całym świecie.

 

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci studentów wojskowych i cywilnych oraz kadry marynarskie. Akademia Marynarki Wojennej stanowi zaplecze naukowo-badawcze morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jej działalność naukowo-badawcza jest ściśle związana z potrzebami MW RP oraz procesem technicznej modernizacji okrętów, uzbrojenia i sprzętu. Szeroki profil badań prowadzonych w ostatnim okresie sprawia, że uzyskiwane rezultaty, mające często uniwersalny i unikalny charakter, znajdują swoje zastosowanie w gospodarce morskiej, przemyśle i ochronie środowiska. W sferze działalności dydaktycznej uczelnia oferuje studentom wojskowym 5 kierunków, w tym 6 specjalności: nawigację, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę (2 specjalności: eksploatacja systemów uzbrojenia morskiego oraz prace podwodne), informatykę i systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Studenci cywilni mają z kolei do wyboru: nawigację, informatykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, pedagogikę oraz jedyne w Polsce kierunki – systemy informacyjne w bezpieczeństwie, bezpieczeństwo morskie państwa, wojsko w systemie służb publicznych.                                                                 

 

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia