Konkurs Shell Ocean Discovery XPRIZE rozstrzygnięty
wtorek, 04 czerwiec 2019 14:29

Konkurs Shell Ocean Discovery XPRIZE rozstrzygnięty

Konkurs „Shell Ocean Discovery XPRIZE” zakończył się zwycięstwem zespołu GEBCO-NF ALUMNI, którego członkiem była kpt. mar. Karolina Zwolak, wykładowca Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej, jedyna Polka w konkursie. Ideą było stworzenie mapy dna morskiego na głębokości do 4 kilometrów, bez obecności człowieka w miejscu pomiarów. Pomysł, kreatywność i stworzony system pozwoliły zespołowi osiągnąć znaczną przewagę na rywalami. Suma nagród w konkursie przekroczyła 7 mln. dolarów.

 XPRIZE3

XPRIZE tym razem postawił wyzwanie dla autonomicznych i zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych i nawodnych, które miały udowodnić możliwość szybkiego pozyskiwania danych o dnie morskim. Do zbadania był obszar o powierzchni 500 km kwadratowych i maksymalnej głębokości 4 km a minimalnej 1 km. Zespół musiał dostarczyć mapę o rozdzielczości minimum 5x5 metrów, przynajmniej połowy obszaru, po 24 godzinach pomiarów. Taki obszar dla współczesnej hydrografii nie jest wyzwaniem, ale krótki czas i wymagana rozdzielczość, czynią zadanie ekstremalnie trudnym. Finałowe pomiary odbyły się w listopadzie i grudniu ubiegłego roku u wybrzeży Grecji. Z 25 drużyn, które rozpoczęły konkurs do ostatniego etapu dotarło tylko 5.

XPRIZE4

Ceremonia ogłoszenia wyników odbyła się 31 maja 2019 roku w Muzeum Oceanograficznym w Monako. Drugie miejsce zajął zespół z Japonii. Wyróżniono również hydrografów z Wielkiej Brytanii.

XPRIZE5

Zespół GEBCO-NF to jedyny w konkursie zespół międzynarodowy złożony z przedstawicieli 15 krajów i zarządzany przez kobiety. Członkowie to absolwenci studiów podyplomowych z zakresu hydrografii morskiej na Uniwersytecie New Hampshire w USA. Start zespołu był możliwy dzięki wsparciu japońskiej fundacji Nippon Foundation.

XPRIZE1

Zespół przetwarzania danych w zwycięskiej drużynie koordynowała kpt. mar. Karolina Zwolak. Ich zadaniem było przetworzenie danych z pojazdów i utworzenie na tej podstawie mapy batymetrycznej, która oceniana była przez komisję sędziowską. Pod uwagę brane były różnice pomiędzy wynikami, a mapą bazową stworzoną przez Ocean Infinity, firmę która zasłynęła znalezieniem zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego.

 

Zdjęcia źródło oraz więcej informacji:

https://www.xprize.org/articles/ocean-discovery-winners-announced

https://www.bbc.com/news/science-environment-48473701

https://www.nationalgeographic.com/adventure/2019/05/xprize-ocean-discovery-winner-mapping-technology/

https://www.gebco-nf.com/

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia