piątek, 07 grudzień 2018 11:08

Finał Shell Ocean Discovery XPRIZE w Grecji

W dniu 29.11.2018 r. na ręce Rektora-Komendanta wpłynęło podziękowanie od Zespołu GEBCO-NF Alumni ((General Bathymetric Chart of the Oceans) za udział kpt. mar. Karoliny Zwolak w pracach Zespołu, który wziął udział w międzynarodowym konkursie Shell Ocean Discovery XPRIZE. Powyższe prace zmierzały do prezentacji możliwości mapowania dna akwenów głębokowodnych w trakcie finału konkursu, do którego drużyna awansowała.

ThankYou XPRIZE K ZWOLAK

Finałowe pokazy możliwości najnowszych technologii hydrograficznych trwają od 04.11.2018 r. na wodach Morza Śródziemnego. Z ponad 30 drużyn, które rozpoczęły prace nad bezzałogowymi systemami hydrograficznymi w ramach konkursu Shell Ocean Discovery XPRIZE, do Kalamaty na południu Półwyspu Peloponeskiego dotarło 5. Finał polega na przeprowadzeniu 24-godzinnego sondażu batymetrycznego w oddalonym akwenie, o głębokościach sięgających 4000 m, bez udziału człowieka w miejscu wykonywania pomiarów. Ocenie podlega zgodność otrzymanej mapy batymetrycznej, przekazanej sędziom konkursu nie później niż po 48 godzinach od zakończenia pomiarów, z nieopublikowaną przed finałem, szczegółową mapą bazową.

kom2 fot1

Więcej informacji o samym konkursie znaleźć można na stronie https://oceandiscovery.xprize.org/prizes/ocean-discovery. Warto również odwiedzić stronę internetowa drużyny GEBCO-NF Alumni, której członkiem jest kpt. mar. Karolina Zwolak z Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMW: https://www.gebco-nf.com/ .

kom2 fot2

Ogłoszenie końcowych wyników konkursu planowane jest na początek przyszłego roku. Ale już w piątek, 14.12.2018 r. będzie można dowiedzieć się więcej o udziale drużyny GEBCO-NF Alumni w konkursie Shell Ocean Discovery XPRIZE i nowych możliwościach prowadzenia pomiarów batymetrycznych. Na kolejnym Seminarium Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej o swoich doświadczeniach z prac hydrograficznych w Grecji opowie kpt. mar. Karolina Zwolak – godz. 12.25, sala 200/7.

 

 

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia