Wydrukuj tę stronę
środa, 10 październik 2018 14:03

PRAKTYKI STUDENTÓW W SZWEDZKIEJ STOCZNI

Studenci cywilni z czwartego roku Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego: Hubert Gierej, Przemysław Zawadzki, Karol Majewski w dniach 25.09.2018 - 04.10.2018 odbyli praktykę w jednej z najnowocześniejszych stoczni na świecie, wyspecjalizowanej w budowie zaawansowanych technologicznie okrętów SAAB KOCKUMS w Karlskronie (Szwecja). Praktyka ta jest częścią praktyk zawodowych realizowanych przez studentów studiujących na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Studenci byli już kolejną, trzecią grupą osób z WME, która odbywała praktyki w Szwecji. Nie byłoby to możliwe bez porozumienia o współpracy, które Akademia Marynarki Wojennej podpisała ze szwedzkim partnerem przemysłowym.

Szwecja 2

Podczas trwania praktyki studenci mieli możliwość poznania zasady działania oraz budowę silnika Sterlinga. W laboratoriach silników tego typu omawiali zasadę działania oraz zobaczyli modele tego silnika montowane na okrętach podwodnych. Wykonywali zadania w pracowni turbin gazowych, a także brali czynny udział przy pracach nad pędnikiem Voitha-Schneidera. Praktyki umożliwiły studentom obserwację stylu pracy w szwedzkiej stoczni oraz stosunku pracowników do swoich obowiązków. Spotkali profesjonalistów, którzy okazali się także wyśmienitymi nauczycielami w przekazywaniu zaawansowanej wiedzy technicznej i udzielaniu odpowiedzi na zadawane im pytania.

Szwecja 5

Studenci wykazali się wiedzą, zaangażowaniem oraz chęcią poznania wielu interesujących ich tematów. Praktykę zakończono spotkaniem, podczas którego studenci omawiali zdobytą wiedzę i doświadczenia oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Otrzymali bardzo pochlebne opinie od swoich opiekunów w stoczni, jak również opiekun praktyki z ramienia Wydziału kpt. mar. dr inż. Marcin Kluczyk, który pojechał do Karlskrony na podsumowanie praktyk usłyszał wiele pozytywnych informacji na temat studentów.

Pan Peter Karlström z System Development BA Saab Kockums przekazał słowa uznania wobec trzech studentów: They were very active and hungry for knowledge. They had many questions that were very relevant even though they were not “maritime” they embraced they challenge. We had many discussions how the similarities and differences the marine platforms had to the land based.

Szwecja 1

Zajęcia z Panem Peterem Karlströmem dotyczące obliczania

ciśnienia w zbiorniku balastowym okrętu podwodnego.

 

Szwecja 4

Studenci AMW wraz z opiekunem kpt. mar. Marcinem Kluczykiem (trzeci od prawej)

oraz przedstawicielami SAAB Kockums, trzeci od lewej Gary Armstrong (Supervisor Internship),

pierwszy od prawej Peter Holmberg (Supervisor Steel&Welding).