Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 październik 2018 07:42

Uroczystości pogrzebowe śp. wiceadmirała Józefa Unruga

W dniach 1 - 2 października br. w Helu i Gdyni odbędą się uroczystości państwowego pogrzebu Dowódcy Floty z lat 1925 – 1939, śp. wiceadmirała Józefa Unruga i Jego Małżonki Zofii Unrug. Wspomniany pogrzeb oraz sprowadzenie z Francji i złożenie ich doczesnych szczątków w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu to symboliczne dopełnienie woli wadm. Unruga, zgodnie z którą pragnął spocząć na ojczystej ziemi wraz ze swoimi towarzyszami broni. Po 45 latach od śmierci admirała polskie państwo spłaca dług, zaciągnięty w czasie II wojny światowej. Symboliczny powrót nad Bałtyk Dowódcy Floty i Jego państwowy pogrzeb wpisują się w przeżywany przez nas  obecnie jubileuszowy rok   100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej.

        Wspomniane uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 1 października, na Helu, skąd w godzinach popołudniowych trumny z doczesnymi szczątkami wadm. Józefa Unruga i Jego Małżonki zostaną przetransportowane drogą morską do Portu Wojennego na Oksywiu. Następnie, około godz. 14.30 / 15.00, nastąpi ich przeniesienie w żałobnym kondukcie ul. Śmidowicza do kościoła garnizonowego, gdzie zostaną w nim wystawione około godz. 15.30 / 16.00.  Modlitewne czuwanie  oraz marynarska warta przy trumnie Dowódcy Floty będą trwały w poniedziałek, 1 października, do godz. 21.00. W ich trakcie, o godz. 17.00, zostanie odprawiona żałobna Msza św., a na zakończenie czuwania, o godz. 20.30, będą miały miejsce żałobne nieszpory.

        We wtorek, 2 października, wznowienie marynarskich posterunków i czuwania o godz. 8.00. Pogrzebowa Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP, Józefa Guzdka , rozpocznie się o godz. 10.00. Bezpośrednio po jej zakończeniu, około godz. 11.30, spod kościoła wyruszy pogrzebowy kondukt w kierunku Cmentarza MW. Tam o godz. 12.45 / 13.00  jest planowana ostatnia część pogrzebowych uroczystości z udziałem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

        Pomimo zawodowych i osobistych obowiązków znajdźmy czas, by uczcić pamięć bohaterskiego Dowódcy Floty i oddać należny mu hołd. Jesteśmy im to winni.