poniedziałek, 14 maj 2018 15:33

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ KMDR DR BOGUSŁAW BĄK, KANCLERZ AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ

Z ogromnym smutkiem i głębokim żalem informujemy, iż na wieczną wachtę odszedł kmdr dr Bogusław Bąk – kanclerz Akademii Marynarki Wojennej. W zmarłym straciliśmy oficera szczerze oddanego służbie i uczelni, wykładowcę, wychowawcę wielu pokoleń podchorążych i oficerów. Komandor Bogusław Bąk był człowiekiem wielkiego serca, zawsze życzliwy ludziom, dla wielu wzorem przełożonego i oficera. Niestety nie ma go już wśród nas, ale pamięć o nim nigdy nie zginie. Naszego kanclerza, kmdr. Bogusława Bąka pożegnamy w czwartek 17 maja o godz. 11.00 w kościele garnizonowym Gdynia-Oksywie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 12.00 na Cmentarzu Marynarki Wojennej Gdynia-Oksywie.

 

04569d66ab2e12b5b6037077bb4881b0 XL

Komandor Bogusław Bąk służbę wojskową rozpoczął w 1973 roku. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej został skierowany do służby w 13. Dywizjonie Trałowców na Helu. W latach 1980-1982 był dowódcą trałowca bazowego ORP „Flaming”. W 1982 roku rozpoczął studia w Akademii Marynarki Wojennej w Leningradzie (ZSRR), które ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku. Po ukończeniu szkoły pełnił służbę w sztabie 9. Flotylli Obrony Wybrzeża na stanowisku flagowego nawigatora flotylli. W 1985 roku powrócił do macierzystej uczelni na stanowisko nauczyciela akademickiego. Doświadczenia zdobyte podczas służby na okrętach, stały się inspiracją do podjęcia działalności naukowo – badawczej, której jednym z elementów była obrona pracy doktorskiej w zakresie nauk wojskowych przeprowadzona w 1990 roku. W trakcie służby na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich zajmował stanowiska od starszego asystenta, poprzez adiunkta, zastępcę szefa Katedry, aż do kierownika Zakładu Sztuki Operacyjnej i Taktyki w 2003 roku. W tym samym roku, po restrukturyzacji uczelni, w listopadzie wyznaczony został na stanowisko zastępcy komendanta Akademii Marynarki Wojennej.

Kmdr Bogusław Bąk był autorem wielu programów nauczania dla słuchaczy podyplomowych studiów dowódczo – sztabowych oraz wyższych kursów specjalistycznych. Był również autorem i współautorem kilku podręczników i skryptów z taktyki Marynarki Wojennej oraz opracowań i opinii dotyczących sztuki operacyjnej oraz taktyki użycia sił MW. 

W trakcie służby wojskowej kmdr dr Bogusław Bąk, jako nauczyciel akademicki był wielokrotnie wyróżniany, w tym Nagrodami Rektorskimi II i III stopnia między innymi za współudział w opracowaniu koncepcji operacyjno – taktycznego użycia sił MW w systemie obronnym państwa. Będąc nauczycielem akademickim kierował wieloma pracami magisterskimi i dyplomowymi. Jego wychowankami jest kilka pokoleń oficerów starszych i młodszych. Był odznaczony srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, oraz wieloma medalami resortowymi. W 2008 roku kmdr dr Bogusław Bąk został przeniesiony do rezerwy po 35 latach służby w Marynarce Wojennej RP. Jego duże doświadczenie akademickie spowodowało, iż został zatrudniony w AMW na stanowisku Kanclerza, które pełnił do dnia 12.05.2018 r. To w czasie, gdy był Kanclerzem AMW powstała Biblioteka Główna, Akademickie Centrum Sportowe, rozpoczęto budowę pływalni oraz ukończono wiele innych inwestycji. Komandor Bogusław Bąk był żonaty, oraz miał dwóch synów: Dawida i Karola. 

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia