UROCZYSTOŚC ODSŁONIĘCIA TABLICY ADM. MOHUCZEGO ORAZ POSIEDZENIE RADY BUDOWY OKRĘTÓW
wtorek, 06 marzec 2018 10:47

UROCZYSTOŚC ODSŁONIĘCIA TABLICY ADM. MOHUCZEGO ORAZ POSIEDZENIE RADY BUDOWY OKRĘTÓW

W piątek,  9 marca 2018 roku o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się  uroczystość poświęcona pamięci kontradmirała Adama Mohuczego. Wydarzenie rozpocznie prelekcja dr. Andrzeja Drzewieckiego pt: „Kontradmirał Adam Mohuczy w pokoleniowej pamięci historycznej”, po której nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Wcześniej, od godz. 09.00 w Audytorium Biblioteki Głównej przeprowadzone zostaną obrady  Rady Budowy Okrętów, która  obchodzi jubileusz 5- lecia powstania.

 

 

Akredytacji dla mediów udziela

rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zainteresowane media proszone są o podanie pocztą elektroniczną

nazwy redakcji, imienia i nazwiska przedstawiciela oraz numeru legitymacji prasowej lub dowodu osobistego w nieprzekraczalny terminie - 08.03.2018 do 14.00.

 

 

Kontradmirał Adam Mohuczy jest jedną z najbardziej zasłużonych postaci w historii polskiej marynarki wojennej. Jako jeden z jej współtwórców pełnił funkcje w ramach jej struktur, dowodził okrętami, brał czynny udział w obu wojnach światowych oraz wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ponadto jako pierwszy komendant miał ogromny wkład w tworzenie oraz rozwój Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.

W roku 1949 został aresztowany oraz poddany torturom pod fałszywym zarzutem działalności sabotażowej. Wyrokiem Sądu Najwyższego w następnym roku został skazany na 13 lat więzienia. Niestety, w trakcie pobytu w zakładzie karnym w Sztumie jego stan zdrowie się pogorszył. Zmarł 7 maja 1953 roku. W 1957 roku kontradmirał Adam Mohuczy został zrehabilitowany postanowieniem Naczelnego Sądu Najwyższego.

W ramach uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej admirałowi Mohuczemu, zaprezentowana zostanie również kolekcja grafik Pana Jarosława Biereckiego pt: „Niepodległa” nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystawa, składająca się z 12 grafik, będzie eksponowana do końca marca w Informatorium Biblioteki Głównej AMW. W dwóch gablotach zostaną wystawione również wydawnictwa poświęcone kontradmirałowi Adamowi Mohuczemu.

W tym dniu będzie obradowała  Rada Budowy Okrętów. Rada jest społeczną inicjatywą o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym (typu think tank), której naczelnym zadaniem jest przygotowywanie ekspertyz, opinii i stanowisk w zakresie potrzeb modernizacyjnych Marynarki Wojennej RP. W posiedzeniu Rady udział weźmie przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Podczas posiedzenia Rady przewidziano panele dyskusyjne, w których poruszane będą następujące problemy:

  1. MW 2018 – na rozdrożu trzech koncepcji: „Koncepcja Kontynuacji” – Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP” – Koncepcja Obronna RP” / „SKBM” – rok po ogłoszeniu – co dalej?
  2. Konieczność zmian w systemie zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
  3. Kryzys systemu zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Potrzeba ewolucyjnych zmian czy radykalnego cięcia?

Rok 2018 jest rokiem obchodów setnej rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP. Na tym tle, jakże skromnym wydarzeniem jest 5. rocznica powołania Rady Budowy Okrętów. Tym niemniej, działalność Rady zdążyła się już wpisać w dzieje MW, głównie dzięki udziałowi przedstawicieli RBO w pracach przeprowadzonych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego nad opracowaniem „Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP” (SKBM).

 

 

fb1tw1yt1in1

PUBLIKUJ WYDARZENIA RAZEM Z NAMI

#amwgdynia