fbpx

Sidebar

الجمعة, 02 حزيران/يونيو 2023 12:10

AMW podczas European Defence Innovation Days 2023

Written by

W dniach 31.05-1.06.2023 przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej na zaproszenie Europejskiej Agencji Obrony EDA (ang. European Defence Agency) prezentowali wyniki projektu międzynarodowego pk. SABUVIS na targach i konferencji poświęconych innowacyjności w obronności, tj. European Defence Innovation Days 2023. Konferencja połączona z targami jest cyklicznie organizowana w Brukseli przez Komisję Europejską. Projekt pk. SABUVIS został wybrany jako najbardziej innowacyjny spośród innych projektów realizowanych w ramach grupy technologicznej CapTech Naval Systems w EDA.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że projekt SABUVIS I był realizowany przez konsorcjum, składające się z 9 podmiotów naukowo-badawczych z 3 krajów europejskich, zainicjowane i kierowane przez Akademię Marynarki Wojennej. W wyniku realizacji tego projektu zaprojektowano, zbudowano oraz zademonstrowano działanie w warunkach rzeczywistych 3 autonomicznych biomimetycznych pojazdów podwodnych, które cieszyły się zainteresowaniem również na niniejszych targach. Pojazdy biomimetyczne wyposażone są w tzw. napęd falowy, naśladujący ukształtowany w wyniku wielu tysięcy lat ewolucji, sposób poruszania się organizmów żywych pod wodą.

 

Aktualnie Akademia Marynarki Wojennej, jako lider konsorcjum międzynarodowego kontynuuje badania w ramach projektu pk. SABUVIS II. Głównym celem nowego projektu jest sterowanie ławicą autonomicznych pojazdów podwodnych, co również stanowi innowacyjny obszar w dziedzinie robotyki podwodnej.

 

Fot. Piotr Szymak