fbpx

Sidebar

الخميس, 18 تشرين1/أكتوير 2018 08:49

Finalna demonstracja biomimetycznych pojazdów podwodnych

Written by

W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój robotyki podwodnej. Jednym z kierunków jej rozwoju są autonomiczne biomimetyczne pojazdy podwodne ABPP, które naśladują zarówno w budowie, jak i sposobie ruchu żywe organizmy podwodne, np. ryby, ssaki morskie, itp.

00

W 2015 roku konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Akademia Marynarki Wojennej AMW – lider, Politechnika Krakowska PK, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne Forkos Sp. z o.o. oraz Centrum Technologii Okrętów i Uzbrojenia Morskiego Bundeswery WTD71 i Instytut Fraunhofera rozpoczęło prace nad nowymi konstrukcjami biomimetycznych pojazdów podwodnych w ramach projektu w Europejskiej Agencji Obrony o nr B-1452-GP. Celem projektu było zbudowanie dwóch BUV (ang. Biomimetic Underwater Vehicle) imitujących rybę oraz fokę, które w przyszłości będą w stanie działać zespołowo jako tzw. ławica biomimetycznych pojazdów podwodnych. W 2017 roku do ww. konsorcjum dołączyły 3 ośrodki naukowo-badawcze z Portugalii: CINAV, Uniwersytet w Porto oraz firma OceanScan, które budują trzecią konstrukcję BUV.

03

W dniu 16.10.2018 r. odbyła się finalna demonstracja działania dwóch BUV nr 1 i 2, które zostały zbudowane przez polskie ośrodki naukowe ze wsparciem partnerów z Niemiec.  Demonstracja działania odbyła się w Zatoce Gdańskiej w rejonie mola w Mechelinkach. W trakcie pokazu pojazdy podwodne poruszały się w sposób autonomiczny po zadanej trajektorii z omijaniem przeszkód oraz rejestracją zadanych sygnałów. Ponadto uczestnicy finalnej demonstracji mieli możliwość zdalnego sterowania BUV.

05

Projekt SABUVIS zakończy się w grudniu 2018 r. finalną demonstracją działania trzeciego BUV, ale już teraz trwają prace nad uruchomieniem kolejnego projektu SABUVIS II, którego celem będzie demonstracja działania ławicy biomimetycznych pojazdów podwodnych.

Na uwagę zasługuje fakt, iż projekt SABUVIS jest pierwszym projektem kat. B w Europejskiej Agencji Obrony, którego liderem jest Polska, a dokładnie Akademia Marynarki Wojennej jako lider ww. konsorcjum.

Więcej informacji: kierownik projektu – kmdr dr hab. inż. Piotr Szymak (p.szymak@amw.gdynia.pl)